با حضور وزیر اطلاعات؛کتاب «انقلاب اسلامی دراستان سمنان به روایت اسناد ساواک» رونمایی شد
آئین رونمایی از مجموعه چهار جلدی «انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» روز سه شنبه مورخ اول مرداد ۱۳۹۸ با پیام رئیس جمهور و با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکترسید محمود علوی وزیر اطلاعات، در تالار امیرکبیر دانشگاه سمنان رونمایی شد.
دکتر سید محمود علوی در این مراسم اظهار داشت : ملت ایران در سایه رهبری امام راحل در انقلاب اسلامی‌ کارکرد بسیار زیبایی را داشته است و در دیگر مبارزات، مردم ما ملتی بودند که برای تحقق آرمان سیاسی دست به مبارزه و فداکاری زده، قربانی و شهید دادند.
وی افزود: قرآن توصیه به سیر در زمین و آموختن از تاریخ گذشتگان داشته است و اسلام تنها برای فرد زندگی قائل نیست و برای جمع هم زندگی قائل است.
وی ادامه داد: اسلام برای فرد و جامعه اصالت فرض می کند و هم فرد و هم جامعه شناسنامه دارند و در لابلای آیات قرآن موارد زیبایی در این زمینه داریم.
وزیر اطلاعات با اشاره به این که جامعه به دلیل قدرت انتخاب مکلف است و اسلام تکالیفی برای فرد و جامعه تعیین کرده است گفت: جامعه به جهاد خداجویانه و رهایی بخش مستضعفان مکلف شده و جهاد وطیفه جامعه است و این جامعه قدرت انتخاب و اراده دارد.
وی افزود: نوع کارکرد جامعه یک کارنامه به جا می گذارد و حساب و کتاب هر جامعه با این کارنامه است و ملتی که کارنامه ای دارد پاسخ کارکرد خود را دارد.
وی ابراز داشت: در نظام دینی برای آبروی افراد ارزش قائل می شویم و اجتماعات هم دارای حیثیت و آبروی جمعی هستند.
دکترعلوی افزود: جامعه اگر نسبت به کارکردهای منفی بی تفاوت باشد اثر آن به کل جامعه می رسد و اگر انسان با میکروب و ویروس آسیب می بیند جامعه هم آسیب می بیند، لذا جامعه باید آسیب شناسی داشته باشد.
وی افزود: مقاومت، ایستادگی و صلابت مردم ما در زیر سایه رهبری مقام‌ معظم رهبری (مدظله العالی ) هم چنین اقتدار و هیمنه ای که در سطح جهانی شکل گرفته ریشه در مبارزات نسل نخست انقلاب و انتقال آن به نسل بعد دارد.
دکترعلوی گفت: نسل امروز به تأسی از نسل های انقلاب راه مقاومت، ایستادگی و عدم کرنش در برابر ظلم در مقیاس جهانی را با هدایت از رهبری معظم انقلاب به مرحله اثبات رسانده است.
دکترعلوی همچنین با اشاره به این که انقلاب اسلامی هویت بخشی دارد تأکید کرد: هر نسلی در عقبه خود مبارزاتی با دیکتاتوری ظلم و خفقان می بیند احساس هویت و ریشه در اعماق تاریخ کرده و خود را متعهد به آن مسیر می بیند.
وی با اشاره به رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک گفت: این مجموعه ها باعث آشنایی نسل جوان با مبارزات پدرانشان و الگویی برای حرکت آن ها در مسیر انقلاب اسلامی می شود.
وزیر اطلاعات افزود: این کتاب شناسنامه و زندگی نامه مردم سمنان است و نگارش زندگی نامه جامعه ها از سوی قرآن آموزنده اعلام شده است.
وی اظهار داشت: دِینی که مردم استان در مبارزات انقلابی بر دوش وزارت اطلاعات داشتند امروز توسط وزارت با انتشار کتاب انقلاب اسلامی استان سمنان به روایت اسناد ساواک به نحو مطلوب ادا شد.
دکترعلوی بیان داشت: در بیشتر استان های کشور از این گونه مجموعه کتاب ها منتشر شده و در واقع تدوین مجموعه ها را ادای دین در برابر مردمی چون مردم سمنان می دانیم.
وزیر اطلاعات اظهار داشت: انتقال میراث مبارزاتی مردم استان به نسل های بعد آموزندگی و سازندگی دارد و مردم واقف به دستاوردها شده و در مسیر مقاومت و مبارزه با ظلم و ستم در مقیاس جهانی گام بر می دارند.
وزیر اطلاعات گفت: از روزهای آغاز قیام امام راحل، مردم استان سمنان نشان دادند مردمی آگاه، با بصیرت و هوشیار گوش به مرجعیت و علمای بزرگوار استان بودند.
وی ادامه داد: از سال های ۴۱ و ۴۲ جای جای استان سمنان پاسخ مثبت به ندای امام راحل داده شد و علمای استان روح انقلابی و تعهد داشته و در حرکت انقلابی از وحدت برخوردار بودند.
وی افزود: استان سمنان خاستگاه علمای بزرگواری بوده است و با حضور این علما، ادبا، نخبگان علمی دانشگاهی، ریاست فعلی جمهوری، طبیعی بود مردم این دیار در برابر دعوت امام راحل سریع لبیک بگویند.
وی با اشاره به سابقه طولانی مردم استان سمنان در مبارزات علیه رژیم پهلوی و تاثیرگذاری برخی از علمای بنام این استان در هدایت و رهبری جریان های انقلابی تصریح کرد : اسناد ساواک نشان می دهد این استان از دوره آغاز نهضت در دهه چهل تا جریانات منجر به پیروزی انقلاب در دهه ۵۰ حرکت عقلانی و شایسته تقدیری داشتند.
دکتر علوی به تشریح علل استفاده از اسناد ساواک در گرد آوری این مجموعه کتابها پرداخت و تاکید کرد : استفاده از اسناد ساواک به معنای اطمینان و ارزش آن نیست بلکه بازخوانی نقش افراد و مردم از دیدگاه دشمن که حتی در گزارش های خود به مسئولان بالادستی سعی می کردند از اثرات اقدامات ضد رژیم کمتر درج کنند، در واقع اذعان به گوشه ای از استقامت ها و ایثارهای نهان است.
وزیر اطلاعات افزود : بدون شک گستره مبارزات مردم استان در دروان ستم شاهی فراتر از مطالب بیان شده در این ۴ جلد کتاب است و این مجموعه تنها بر اساس اقداماتی است که ساواک بر آن اشراف اطلاعاتی پیدا و پرونده سازی کرده است.

شایان ذکر است  در مراسم رونمایی از این کتاب ها ، نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسئولان استانی، نویسندگان، مورخان، خانواده معظم شهدا ، ایثارگران و مبارزان دوران انقلاب حضور داشتند.

«انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» مجموعه کتاب چهار جلدی است که وقایع انقلاب در استان سمنان را از ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۵۷ پیروزی انقلاب اسلامی روایت می کند، این کتاب به همت مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات تدوین و منتشر شده است.
مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات