حضرت امیرالمومنان(ع) می فرماید: به وسیله صبر ، مقاومت و پایداری می توانید به مقامات بالا و جایگاه های عالی دسترسی پیدا کنید.

رسول اکرم(ص) نیز می فرمایند، پیروزی با صبر؛ با مقاومت، با ایستادگی و بردباری به دست می آید.

بر اساس این آموزه ، راهبرد مقاومت که توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام گردید ، مسیر ما را به سوی عزت هموار می کند ، گرچه هزینه دارد ، ولی وقتی که راهبرد مقاومت می شود، باید آماده باشیم هزینه آن را پرداخت کنیم و پرداخت هزینه نیاز به یک اراده ملی دارد، هم مردم و هم نظام باید آماده پرداخت هزینه باشیم و با این پرداخت هزینه، ثمره عزت را از لا به لای هزینه ها به دست بیاوریم.

اما در این راه تقوا هم باید داشته باشیم، چرا که در زمانیکه دشواری از طریق دشمن برای ما بوجود می آید، فشار حاصل می شود و اثراتی را خواهد گذاشت.

مجموعه نظام یک مجموعه ای است از بخشهای مختلف، مجموعه نیروهای مسلح، دستگاه های اجرایی، دستگاه های قضایی، امنیتی و حوزه رهبری، که نظام را تشکیل داده و در این مقابله در برابر دشمن باید همه دست به دست هم دهیم و مسئولیت فشارها، دشواری ها و سختی ها را متقبل شده و همه در جهت کاهش فشار ها بر مردم مجاهدت کنیم و در پذیرش مسئولیت فشارها با هم همکاری کنیم که این همان مصداق بارز تقوا است.

کنار ‌گذاشتن تقوا، بستر صبر ما را نیز از بین خواهد برد.

اگر فشارهای ناشی از تحریم دشمن و مقاومت در برابر آن را تنها متوجه بخشی از دستگاه های نظام ‌کنیم و دستاوردهای مقاومت را بخش دیگری از نظام صاحب شوند، این با تقوا جور در نخواهد آمد.

اینکه مغز خربزه مقاومت را یک عده تناول کنند و پوست خربزه مقاومت را زیر‌ پای عده دیگری بیاندازند، این ما را با مشکل مواجه کرده و بستر شکست ما را فراهم می‌کند.

اینکه عنوان‌کنیم‌ تحریم ها خیلی اثر ندارد، تنها ۲۰ درصد و ۸۰ درصد این مشکلات متعلق به ناکارآمدی دولت و مسئولین است، این همان نادیده گرفتن تقواست.

دولت به مدت ۴ سال و نیم، قیمت ها را در حد متعادلی ثابت نگاه داشت، نرخ تورم را کاهش داد، حتی نرخ ارز را ثابت نگاه داشت، وقتی که آدم رذلی مانند ترامپ روی کار آمد و این تحریم ها را اعمال کرد، تاثیر منفی بر روی بازار اقتصادی ما آغاز شد‌.

نمی گوییم که‌ تمامی اقدامات مسئولین نیز درست است، هم در دولت و هم در غیر دولت اشتباهاتی وجود دارد ولی نباید نتیجه کار دشمن را به چماقی تبدیل کرده و بر فرق خودی ها بزنیم

اینجا است که خداوند می فرماید: مقاومت و تقوا با همدیگر، وقتی تقوا داشته باشید، تمام مشکلات و دستاورد و هزینه مقاومت را با همدیگر تقسیم می کنید و همه شانه زیر بار مسئولیت می گیرید، به نتیجه خواهید رسید و موفق شده و از این‌پیچ تاریخی عبور می کنید و سرانجام پیروزی با شما خواهد بود.

امیدوارم با هدایت های رهبر عزیز، حکیم، هوشیار و شجاع مان از این‌ پیچ ‌تاریخی عبور کرده و ملت ما روز به روز شاهد عزت و سربلندی و افتخار بیشتری باشد.