آیت الله دکترسیدمحمود علوی صبح امروز (سه شنبه مورخ ۵ شهریور ۱۳۹۸ )در مراسم بزرگداشت شهیدان باهنر، رجایی، لاجوردی، آیت الله قدوسی، مهدی عراقی، سید اسدالله مدنی، سیدعلی اندرزگو و سرتیپ وحید دستجردی و دیگر شهدای شهریورماه در مدرسه رفاه با گرامیداشت یاد شهدای این ماه اظهار کرد: امروز عزت و سربلندی ایران اسلامی ریشه در خون پرجوش و آرمان‌های شهدا دارد.

وی با بیان اینکه قدرت و هیمنه یک کشور بیشتر با توان دفاعی آن کشور گره خورده است، گفت: مصطلح است کشوری که توان دفاعی فائق‌تری باشد به عنوان یک کشور مقتدر تلقی می‌شود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه ایران اسلامی با همت مجاهدانه فرزندان این آب‌ و خاک، امروز قدرت نظامی بسیار عظیمی دارد، عنوان کرد: قدرت بازدارنده دفاعی جمهوری اسلامی ایران، دشمن را از تهاجم به جمهوری اسلامی بازداشته است.

دکترعلوی گفت: بسیاری از کشور‌های اروپایی استقلال اراده ندارند و نمی‌توانند خودشان تصمیم‌گیری کنند و برای اتخاذ یک تصمیم باید با رأس استکبار یعنی آمریکا هماهنگ باشند.

وی ادامه داد: همه دنیا می‌دانند جمهوری‌اسلامی ایران برای تصمیم گیری در راستای منافع ملی و آرمان‌های انقلابی خود، راحت است و معطّل هیچ‌کجا نمی‌ماند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اراده سیاسی مستقل و هیمنه و عزت و حرف مقتدرانه یک ملت منحصراً به توان نظامی وابسته نیست، عنوان کرد: نگاه و روحیه و احساس یک ملت در برابر تهدید‌ها بسترساز اراده سیاسی یک ملت بر پایه استقلال ملت است.

دکتر علوی با بیان اینکه فرهنگ شهادت، ملت ما را به گونه‌ای بار آورده که در برابر زورگویی و قلدری دیگران قرص و محکم ایستاده‌ایم، گفت: در قاموس اسلام پذیرش زندگی به هر قیمت ولو توأم با ذلت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دیگران نمی‌توانند ملت ما را تسخیر اراده خود کنند، گفت: نگاه یک ملت به مرگ، سرنوشت آن ملت را رقم می‌زند و هر ملتی که از مرگ بترسد، بستر برای ترسیدن آن ملت فراهم می‌شود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه امام حسین (ع) در دو کلمه «مرگ» آری و «پستی» هرگز، راهبرد خود را تعریف کرد، افزود: مرگ موضوع قابل فراری نیست که بتوانیم از آن فرار کنیم. مرگ حق است و قطعاً به سراغ انسان می‌آید و در اینجا نکته مهم نگاه یک انسان یا یک ملت به مرگ است.

دکتر علوی با بیان اینکه بهترین نوع مرگ، شهادت در راه خداست، گفت: شهیدان باهنر، رجایی، عراقی، مدنی، قدوسی و لاجوردی بار‌ها و بار‌ها در ابتدای انقلاب تهدید به مرگ شدند، اما کنار نکشیدند چرا که هراسی از مرگ نداشتند.

وی در ادامه عنوان کرد: ما ۱۷ هزار شهید ترور به دست منافقین جنایتکار داریم و نباید بگذاریم فرهنگ شهادت در جامعه ما از بین برود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه یک ملتی که اراده سیاسی دیگران آن را لگدکوب می‌کرد امروز با الگوگیری از فرهنگ شهادت، و هدایت های رهبری معظم انقلاب اسلامی به یک ملت مقتدر تبدیل شده است، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران با یک نقشه راه دقیق و حساب شده در جایگاهی است که می‌تواند اراده خود را بر آمریکا و رژیم صهیونیستی تحمیل کند و این قدرت، ثمره خون شهداست.

وی در پایان با بیان اینکه اسراییل در گذشته هیچ نگران نبود که اگر وارد لبنان شود با ارتشی مقاوم مقابله کند و به خاطر همین خیلی راحت تجاوزگری می‌کرد گفت: امروز اسراییل اگر به سوریه، فلسطین و اردن حمله کنند، اما جرأت تعرض به لبنان را ندارد؛ این جرأت نداشتن، به دلیل این است که سلاح‌ها در لبنان در دست جوانان مومنی است که از شهادت نمی‌ترسند.

شایان ذکر است وزیر اطلاعات در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای شهریورماه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه گزارشات نفوذ به مقام‌های عالی که با تعجب آن‌ها همراه می‌شده، گفت:  آن موضوع مربوط به جاسوسی بود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه شناخت و شناسایی جریان نفوذ و عناصرنفوذی کار هر دستگاهی نیست گفت:‌ وزارت اطلاعات با عمر سی‌واندی سال کار اطلاعاتی الان به این نبوغ اطلاعاتی رسیده که می‌تواند جریان نفوذ را شناسایی کند. البته با سختی و پیچیدگی بسیار زیاد.

وی افزود:  افرادی که در پروژه نفوذ عمل می‌کنند و می‌خواهند نفوذ کنند داغ‌ترین شعارهای حاکمیتی را سر می‌دهند و خیلی سریع دیگران را به ضدیت با نظام و حاکمیت متهم می‌کنند و به عناوین مختلف به دستگاه اطلاعاتی هم حمله می‌کنند.

دکترعلوی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد مازیار ابراهیمی، اظهار کرد: مجلس سئوال کرده  که جواب آن را می‌دهیم.