دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات عصر روز چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه، طی سخنانی در همایش هیئت های نظارت سراسر کشور در مشهد مقدس، ضمن تبریک ایام ولادت رسول گرامی اسلام (ص) و امام صادق (ع) از تلاش های دکتر کدخدایی و شورای نگهبان در جهت برگزاری پرشور انتخابات قدردانی کرد.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو، گفت: باید انتخاباتی در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار شود که مهمترین مولفه این انتخابات باید مشارکت حداکثری مردم باشد.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه دستگاه های امنیتی از جمله واجا باید شرایطی را فراهم کنند که فضای امنی برای برگزاری انتخابات فراهم باشد، اظهار داشت: همه باید دست به دست هم بدهند که انتخابات به صورت کاملا سالم برگزار شود.
دکتر علوی ادامه داد: انتخابات باید در اجرا و نظارت، طبق قانون انجام شود و لازمه این امر این است که دستگاه ها و نهادهای درگیر در اجرا و نظارت بر انتخابات و حتی در دستگاه های تامین کننده امنیت و دستگاه قضایی، باید دست به دست هم بدهند تا انتخابات به نحو مطلوب و در شأن نظام در چهار چوب قانون برگزار شود.
وی خاطر نشان کرد: وزات اطلاعات اراده اش بر این است که همکاری تنگاتنگی با تمام متولیان انتخابات از جمله شورای نگهبان داشته باشد.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه برگزاری انتخابات بسیار مهم است و باید در امنیت و سلامت کامل برگزار شود، تاکید کرد: انتخابات باید به گونه ای برگزار شود که اعتماد مردم را در پی داشته باشد.
دکتر علوی ادامه داد: ما باید بگونه ای حرکت کنیم که هم انتخابات برگزار شود و هم، کمترین آسیب بر وحدت و امنیت ملی ما وارد شود، بلکه وحدت و امنیت ملی باید بر اثر برگزاری انتخابات ها ارتقا یابد که حتما در انتخابات پیش رو نیز اینچنین خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بررسی صلاحیت کاندیداها گفت: مسئله بررسی صلاحیت ها یک شمشیر دو لبه است چون از یک سو حق عامه مردم مطرح است و از سوی دیگر، آبروی افراد در میان است؛ هر دوی این حقوق، حق الناس است و باید دقت لازم در تحقق این حقوق، صورت گیرد.
وزیر اطلاعات اضافه کرد: نمایندگی مجلس یک امانت است و قرار است قانون گذاری صورت گیرد و این قانون قرار است برای همه ملت ایران اجرا شود، لذا نماینده مجلس در برابر تمام ملت ایران مسئول است.
دکتر علوی همچنین اظهار داشت: وقتی احراز اهلیت و صلاحیت انجام شد، امکان شرکت فرد در رقابتی که دسترسی به نمایندگی مجلس برای او فراهم می شود لذا احراز صلاحیت باید باشد چون بحث حق هشتاد و اندی میلیون نفر از مردم ایران است. روایات متعدد نیز می فرماید اگر کسی امانت را به فرد غیرامین بسپارد، خداوند متعال ضامن او نیست چرا که قبلا توسط خدا این امر نهی شده بود؛ این حق الناس است.
وی افزود: در حق الناس فردی هم، پای آبروی افراد در میان است و حرمت آبروی افراد هم، هم سنگ کعبه است. بنابراین باید دقت لازم صورت گیرد تا به ابروی افراد، خدایی ناکرده تعدی نشود ولی از سوی دیگر هم، نباید در بررسی صلاحیت ها تسامح صورت بگیرد. حق الناس را اسلام از حق الله مهمتر می داند چون خداوند از حق خودش می گذرد اما از حق مردم نمی گذرد.
وزیر اطلاعات اضافه کرد: درباره انتخابات هم رهبری فرمودند که “مر قانون” باید اجرا شود و این راهبردی است که ولی فقیه تعیین کرده و همه ی ما تابع آن هستیم؛ وظیفه ماست که در چارچوب قانون عمل کنیم.
دکتر علوی ادامه داد: یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب، اجتناب از دخالت در انتخابات است و ما به هیچ وجه در این حوزه وارد نمی شویم چون تضییع حق مردم است؛ برای وزارت اطلاعات “وحدت ملی” و “امنیت ملی” اصل است نه منافع حزبی.