?دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات روز دوشنبه ٢۵ آذر در مراسم گردهمایی مدیران، معاونین و دبیران ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: سربازان گمنام حضرت امام زمان(عج)‌ آماده هستند به عنوان بازوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همراه و همگام پیش بروند تا دستاوردهای خوبی در زمینه مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم.

?وزیر اطلاعات گفت: وقتی آتشی دامن جامعه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌گیرد همه انسان‌ها مسئولیت دارند در خاموش کردن آتش و جلوگیری از فراگیر شدن آن اقدام کنند، مخصوصا آتشی که جان و خانمان انسان‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تهدید می‌کند.

ایشان افزود: قطعا پیشگیری مقدم بر درمان است و منتظر نباشید که مواد مخدر عده‌ای را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آلوده و معتاد کند، بعد با علل آن مبارزه کنیم. راه‌های پیشگیری و کشف مواد مخدر به صورت علمی باید مورد توجه قرار بگیرد و هرچقدر در این مسیر به صورت علمی پیش برویم، قطعا توفیقات بیشتری خواهیم داشت.

?آیت الله علوی تاکید کرد: برای روش‌های موثر پیشگیرانه باید تلاش کرد تا نتیجه آن پیشگیری از مصرف مواد مخدر و کاهش اعتیاد باشد.

ایشان گفت: ما در زمینه مبارزه با تروریسم همان‌طور که وظیفه مبارزه با آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم، باید با ریشه‌های تروریسم هم مقابله کنیم که مواد مخدر یکی از ریشه‌ها و خاستگاه‌های تروریسم است.

?دکتر علوی بیان داشت: مبارزه با مواد مخدر یک اراده حاکمیتی است و ضرورت دارد که فرهنگ مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مبارزه با مواد مخدر افزایش دهیم و در بین مردم در این حوزه احساس مسئولیت شود و در صورت مشاهده فروش مواد مخدر به مراکز اطلاعاتی و انتظامی خبر داده شود.

?وزیر اطلاعات گفت: ما با تمامی سرویس‌ها و دستگاه‌هایی که در حوزه مبارزه با مواد مخدر اقدام می‌کنند هماهنگی و تعامل داریم و یکی از محورهای ما برای مبارزه با مواد مخدر تبادل تجربیات دیگر کشورهایی که همجوار ما هستند و قربانی مواد مخدر نیز شدند، داریم.

ایشان خاطرنشان کرد: کشورهای تروریست در مبارزه با مواد مخدر اگر به نفع‌شان باشد، ورود نمی‌کنند و اگر به کشور و منافع‌شان لطمه بزند در این خصوص وارد عمل می‌شوند، ولی کشور ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر از هیچ اقدامی کوتاه نمی‌آید و در این راستا اقدامات لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام می‌دهد و ما هیچ وقت این بی‌تفاوتی در سلامت بشری و انسان‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مورد بی‌توجهی قرار نداده‌ایم و در مبارزه با مواد مخدر اقدامات لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام می‌دهیم.

?دکتر علوی در قسمت دیگری از اظهارات خود گفت: تنوع مصرف مواد مخدر هر روز بیشتر می‌شود و در حال حاضر ٨٠ نوع ماده روان‌گردان و مخدر تولید می‌شود و مواد مخدر سنتی به صنعتی گرایش پیدا کرده است.

ایشان خاطرنشان کرد: در کشور ما به وفور آشپزخانه‌ها افزایش می‌یافت که با ضربه‌های سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان البرز و دیگر استان ها ریشه آنها خشکانده شد و تعداد آشپزخانه‌ها خیلی کمتر شد، ولی کشور افغانستان که در همسایگی کشور ما است، نسبت به تولید مواد مخدر صنعتی اقدام می‌کند و طی سالیان اخیر نیز تولید آن بیشتر شده است.

?دکتر علوی افزود: با توجه به افزایش تنوع مواد مخدر مقابله متنوع آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هم می‌طلبد و در این حوزه نیز ستاد مبارزه با مواد مخدر رویکردهای خوبی داشته است.

?وزیر اطلاعات گفت: ما اقداماتی انجام داده‌ایم تا در دل مجموعه‌های توزیع مواد مخدر هم ورود کنیم و ضربه‌هایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز به سرچشمه‌ها و دانه‌درشت‌های مواد مخدر وارد کنیم.