?وزیر اطلاعات در مصاحبه با خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما و شبکه خبر، تاکید کرد: به یقین برنامه ما در چارچوب منویات مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی امنیت ملی در جهت پاسخ مناسب و شایسته به استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار، جدی خواهد بود و به یاری پروردگار، اقدامات ما بهنگام انجام خواهد شد.
?ایشان، اقدام آمریکا را نقض حقوق بشر دانست و افزود: این جنایت مغایر با شعار‌های آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم و حقوق بشر بود و همچنین نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود که بدون مجوز از حاکمیت این کشور اقدام جنگی انجام داد.
?آیت الله علوی گفت: این جنایت آمریکا نشان می‌دهد که تمام شعار‌های آمریکا درخصوص مبارزه با تروریسم، احترام به حاکمیت‌ها و حقوق بشر، سلسله شعار‌های پوچ و بی اساس است و فقط زمانی از آن استفاده می‌کند که بتواند منافعش را تامین کند والا اگر منافعش از خلال زیرپاگذاشتن این ارزش‌های بین المللی تامین شود، هیچ ابایی ندارد که این اصول را زیرپا بگذارد و آن را نقض کند.
?وزیر اطلاعات همچنین با تکریم شخصیت سردار قاسم سلیمانی افزود: حاج قاسم بی تاب شهادت بود و خودش را جامانده از کاروان شهدا می‌دانست و همواره از شهادت سخن می‌گفت و پیش بینی می‌کرد که در آینده نزدیکی بالاخره روحش به پرواز درمی آید و با ارواح طیبه شهدا هم پرواز خواهد شد.
?آقای دکتر علوی گفت: روح حاج قاسم همواره در میان ما می‌ماند و خونش همیشه در رگ‌های مردم و جوانان ما و نیز ملت‌های منطقه و استکبارستیزان عالم خواهد جوشید و جبهه مقاومت را بیش از گذشته و با صلابت در برابر استکبار به مقاومت و خروش و حماسه آفرینی واخواهد داشت.
?ایشان، خون حاج قاسم را موجب تقویت انسجام ملی دانست و تاکید کرد: همه جریان‌های سیاسی این جنایت استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار را محکوم کردند و کاخ سفید مطمئن باشد که چیزی از این جنایت غیر از محکومیت از جانب همه ملت‌های آزاده نصیبش نمی‌شود.
?وزیر اطلاعات گفت: در این واقعه تروریستی، خون حاج قاسم با خون شهدای عراق به ویژه ابومهدی المهندس آمیخته شد و این قطعا همگرایی بیشتر دو ملت مسلمان ایران و عراق را فراهم‌تر می‌کند و جبهه استکبارستیزی با قدرت بیشتر به مقاومت و مقابله با استکبار خواهد پرداخت.
?آقای دکتر علوی تاکید کرد: بی تردید جنایت آمریکا در ترور سردار سرافراز قاسم سلیمانی از جانب ملت‌های منطقه بی پاسخ نخواهد ماند و کاخ سفید بداند غیر از روسیاهی چیزی عایدش نخواهد شد.
ایشان همچنین با تبریک انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی جدید سپاه قدس ابراز اطمینان کرد: ایشان راه حاج قاسم را پیگیری خواهد کرد و وزارت اطلاعات نیز همچنان که با سردار شهید سلیمانی، قدم به قدم در همه جبهه‌ها همراهی و همکاری کرد در خدمت ایشان نیز خواهد بود.
?وزیر اطلاعات گفت: گاهی خدمت حاج قاسم می‌گفتم اگر به عراق، لبنان، سوریه یا هر کشور دیگری می‌روم گرچه به عنوان وزیر اطلاعات سفر می‌کنم، اما به صراحت می‌گویم که به عنوان سرباز شما می‌روم و در چارچوب راهبرد‌های شما عمل می‌کنم.
?آقای دکتر علوی همچنین در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که سطح پاسخگویی جمهوری اسلامی به جنایت آمریکا چه خواهد بود؟ تاکید کرد: یقینا پاسخ ما باید متناسب با شان و اندازه حاج قاسم باشد، زیرا آن شهید والامقام صرفا یک نفر نبود بلکه همانطور که امام راحل شهید بهشتی را ملتی برای ملت ما توصیف کرد، حاج قاسم نیز واقعا ملتی بود آن هم نه فقط برای ملت ما بلکه برای همه ملت‌های منطقه.
?ایشان افزود: انقلاب اسلامی ایران با رشادت سرداری مانند حاج قاسم، اراده ملت‌ها احیا کرد و با ایجاد اعتماد به نفس در ملت‌ها آنان را به مقاومت در برابر آمریکا، صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی واداشت و اکنون می‌بینید که جبهه مقاومت با مجاهدت‌های این سردار خستگی ناپذیر به چه اقتدار و جایگاهی دست یافته است.

?وزیر اطلاعات گفت: سردار شهید سلیمانی سرداری خستگی ناپذیر بود که فراتر از فرماندهی راهبردی در صف و ستاد نیز حضور داشت، می‌اندیشید و در کف صحنه نیز می‌خروشید، فرماندهی که همواره در حال فعالیت بود و نقش او در احیای روح مقاومت فراموش نمی‌شود.
?آقای دکتر علوی هشدار داد: اکنون این فقط ایران اسلامی نیست که احساس می‌کند سردار عزیزی را از دست داده است بلکه تمام ملت‌های منطقه چنین احساسی دارند و یقین داریم نه فقط ملت ایران بلکه همه ملل منطقه و کشور‌های مختلف انتقام خون این شهید مبارز و مجاهد را از استکبار خواهند گرفت.
?آیت الله علوی، حق جمهوری اسلامی ایران و عراق برای مقابله به مثل و انتقامجویی در برابر جنایت آمریکا را در شهادت سردار سلیمانی و نقض حاکمیت بغداد مشروع دانست.
?ایشان، با محکومت جنایت آمریکا، اقدام امروز کاخ سفید را از سر استیصال و اقدامی از نوع تروریسم دولتی دانست و افزود: جنایت آمریکا، اقدام جنگی بود که در خاک عراق مرتکب شد و ژنرال عالی رتبه کشورمان را به شهادت رساند.
?دکتر علوی تاکید کرد: به این علت، همه دنیا و حقوق بین الملل این حق را به جمهوری اسلامی ایران و عراق می‌دهند که به این تجاوز آمریکا پاسخ دهند.