🔹آیت الله “سیدمحمود علوی” روز ۱۴ بهمن‌ماه در نهمین همایش آئین برادری در شهرستان ریگان گفت: برنامه آئین برادری از ۸ سال پیش آغاز شده که کار بسیار ارزنده و ارزشمندی است و هدف از این آئین پخش بذر محبت در میان مردم، در راستای پیشرفت و رشد کشور است.
🔹وزیر اطلاعات گفت: دهه فجر محصول وحدت است و اگر وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و اقوام مختلف کشور نبود، امکان داشت به سادگی رژیم شاهنشاهی تا دندان مسلح، در مقابل دستان خالی مردم ایران به پیروزی برسد اما پیروزی انقلاب اسلامی با شعار الله اکبر و در سایه رهبری امام راحل شکل گرفت.
🔹دکتر علوی با اشاره به گذشت چهل و یک سال از عمر انقلاب اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه با ایستادگی مردم و درایت‌ها و هدایت های امام راحل و مقام معظم رهبری، توانسته ایم همه توطئه‌های دشمنان در این سال‌ها را پشت سر بگذاریم و با رهنمودهای مقام معظم رهبری امروز در اوج اقتدار در جهان قرار بگیریم.
🔹ایشان با اشاره به وحدتی که در دنیای اسلام در حوزه مقاومت اسلامی ایجاد شده، گفت: امروز دنیای کفر بیش از هر زمان دیگری احساس خطر می کند و همه تلاش خود را به کار گرفته بین مسلمانان اختلاف بیندازد و بر موضوع اختلاف افکنی بین مسلمانان سرمایه‌گذاری می‌کند، لذا نباید تحت تاثیر توطئه‌های دشمنان قرار گیریم.تاریخ نشان داده است که هر زمانی بین مسلمانان وحدت وجود داشته، دشمنان در موقعیت ضعف قرار گرفته و جلوی ما به زانو در آمده اند اما در مقابل نبود وحدت میان مسلمانان باعث جان گرفتن مستکبرین شده، به‌طوری‌که قبل از سال ۲۰۱۲ می‌گفتند که رژیم صهیونیستی، آخرین نفس‌های خود را می‌کشد اما از سال ۲۰۱۲ میلادی که مسایلی در سوریه پیش آمد و سبب شد که رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۳ اعلام کند که امن ترین سال اسرائیل بود و این امنیت، به دلیل اختلاف بین مسلمانان صورت گرفت.
🔹آیت الله علوی بر لزوم وحدت بین مسلمانان تاکید کرد و افزود: مسلمانان همواره باید با یکدیگر متحد باشند، چه خطر دشمن باشد چه نباشد زیرا وحدت، دفع خطر و تهدید را به همراه داشته و برکاتی را برای جامعه به دنبال خواهد داشت..
🔹وزیر اطلاعات گفت: برای پیشرفت، نیاز به وحدت داریم و هر ملتی که بایکدیگر یک‌دست شوند به موفقیت‌های زیادی دست پیدا می‌کنند و اگر وحدت نباشد نه تنها چیزی عاید آن جامعه نخواهد شد، بلکه جامعه نیز خیلی چیزها را از دست خواهد داد.
🔹ایشان با بیان این مطلب که عزت در سایه همدلی و هم‌افزایی پدیدار خواهد شد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی تنها متعلق به امت ایرانی نیست و هر مسلمانی در هر جای دنیا برادر و خواهر ماست. انقلاب اسلامی متعلق به همه دنیای اسلام است. جمهوری اسلامی در طی این ۴۰ سال از مردم فلسطین حمایت کرده و در برابر اسرائیل اشغال‌گر قرار گرفته است. جمهوری اسلامی می داند این موضع برای او هزینه دارد اما جمهوری اسلامی حاضر شده این هزینه را بدهد تا از مسلمانان دفاع کند.
🔹دکتر علوی با تاکید برآنکه برای جمهوری اسلامی شیعه و سنی فرقی ندارد، افزود: جمهوری اسلامی از مردم تحت ستم در بوسنی و هرزگوین حمایت کرد. مردم بوسنی و هرزگوین برادران اهل سنت بوده و شیعه نبودند اما بدانید که برای ما شیعه و سنی تفاوت ندارد همچنان که در افغانستان بیش از ۷۰ درصد مردم این کشور اهل سنت هستند اما جمهوری اسلامی در این سال‌ها بیشترین حمایت را از این کشورها کرده است.
🔹وزیر اطلاعات با بیان اینکه تاریخِ یک قرن گذشته نشان می دهد که همه بزرگان جهان اسلام (شیعه و سنی) از اسلام واحد سخن به میان آورده اند، با اشاره به تاریخِ اختلاف افکنیِ دشمنان بین مسلمانان بیان کرد: استعمار برای آنکه بتواند بر مسلمانان تسلط پیدا کند، به دنبال اختلاف افکنی مذهبی بین مسلمانان رفت.
🔹آیت الله علوی گفت: همواره در بین مذاهب افراط‌ گراهایی وجود داشته اند که باعث کشته شدن افراد زیادی شده‌اند اما انقلاب اسلامی ایران به این چیزها پایان داد و شیعه و سنی امروز در زیر سایه جمهوری اسلامی با عزت بایکدیگر در ایران زندگی می‌کنند.
🔹ایشان خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی چهره واقعی اسلام را نشان داد و باید این وحدت و همدلی را حفظ کنیم. لازمه نظریات مختلف داشتن، به جان یکدیگر افتادن نیست بلکه همواره می توان با گفتمان مواضع خود را مطرح کرد زیرا دعوا غیر از ضرر نتیجه‌ای ندارد.