آیت الله دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات، صبح روز دوشنبه ٢۶ خرداد ٩٩ در نشست کشوری هم اندیشی هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: خداوند شما را از داشتن روابط دوستانه با کسانی که با شما سر ستیز بر سر دین دارند و شما را از خانه و کاشانه آواره می کنند؛ منع می کند و روابط دوستی با این دشمنان مصداق بارز ظلم است.
ایشان خاطرنشان کرد: خداوند جایی ما را از رابطه با غیر مسلمانان باز می دارد که حقوق مسلمانان را به خاطر دین ‌شان سلب کنند و به خاطر باورهای مسلمانان با آنها سر ستیز دارند و می خواهند اراده خودشان را بر ما تحمیل کنند؛ در برابر اینها باید به نحوه دیگری رفتار کنیم.
آقای دکتر علوی افزود: اسلام می فرماید وقتی در برابر شما مسلمانانی هستند که به قراردادها و پیمان ها احترام نمی گذارند، روابط سازنده و عادلانه با آنها معنی ندارد و از پذیرش آنها به عنوان دوست نهی می کند.
وزیر اطلاعات گفت: خداوند به مسلمانان می فرماید غیر مسلمانانی که با شما بر سر دین ستیز دارند، در ظاهر حرف از حقوق بشر و تعامل می زنند اما در واقع سیاست اِعمالی شان خونریزی و نقض حقوق بشر است.
ایشان ادامه داد: رفتار آمریکا را نه فقط با ایران، بلکه با همه دنیا ببینید که به عمده قراردادهایشان وفادار نماندند و از بسیاری از معاهدات دو یا چند جانبه خارج شدند؛ آیا به چنین دولتی می توان اعتماد کرد و با او سازش داشت؟
آقای دکتر علوی در ادامه بیان کرد: منطق دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی زور است و اگر بخواهیم تا انتها عقب نشینی نکنیم باید اولین قدم عقب نشینی را برنداریم و الا زورگویی آنها و عقب نشینی ما انتها نخواهد داشت.
وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه نقض حقوق بشر در آمریکا ریشه دار، سیستماتیک و نهادینه شده و در این کشور هیچ اراده ای برای مقابله با نقض حقوق بشر مشاهده نمی‌شود، گفت: در جریان قتل سیاه ‌پوست آمریکایی هیچ برخورد قابل ملاحظه‌ای با پلیس آمریکا دیده نمی‌شود و پلیس با خشونت تمام حق حیات یک انسان را سلب می‌کند.
ایشان ادامه داد: هرگاه فعالیت کشوری مخالف منافع آمریکا باشد، حقوق بشری را علم می‌کند و از شعار ابزاری در برخورد با ملت‌های دیگر استفاده می‌کند. تحریم ‌هایی که امروز در شرایط فراگیری کرونا به ایران تحمیل کرده است از این جمله است.
آقای دکتر علوی افزود: آمریکا در شعار می‌گوید ایران شامل تحریم دارویی نیست اما هر جای دنیا بتواند، از حرکت دارو و مواد غذایی به سمت کشورمان جلوگیری و به خیال خود می‌خواهد ملت ایران را در برابر خود تسلیم کند؛ غافل از اینکه ملت ایران پشت بیرق مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حرکت می‌کند و اهل تسلیم شدن نیست.
وزیر اطلاعات گفت: در بحران کرونا آمریکا با افتضاح جهانی روبرو شد و مشاهده می‌کنیم در حوزه سلامت نیز بین شهروندان خود با تبعیض رفتار می‌کند.
ایشان با بیان این که منافقین در ایران جنایت‌ های زیادی مرتکب شدند اما آمریکا نه تنها مقابله نکرد بلکه آنها را از لیست تروریسم نیز خارج کرد، گفت: آیا جنایت به شهادت رساندن سردار دلها سپهبد شهید قاسم سلیمانی غیر از حمله تروریستی است؟ وقتی منافع آمریکا در میان باشد این کشور نه تنها از تروریست حمایت می‌کند بلکه خودشان هم دست به اقدامات تروریستی می‌زنند.
آقای دکتر علوی با اشاره به این که امروز تروریسم اقتصادی آمریکا، گوی سبقت را ربوده است افزود: دنیا امروز آرام آرام منطق ایران را درک کرده است و می‌بیند که تنها ایران قدرت و جرات نه گفتن به آمریکا را دارد‌.