وزیر اطلاعات: رمز و راز ایستادگی ملت ایران در برابر دشمنان شهادت است

آیت الله سید محمود علوی وزیر اطلاعات صبح روز شنبه (۱ شهریور ۹۹) در سومین‌ کنگره بزرگداشت وزرا و شهدای کارمند که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، با تسلیت فرارسیدن ایام شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: امیدواریم که خداوند به همه ما بصیرت و توفیق پیمودن راه شهداء را اعطا کند.
ایشان یاد و خاطر شهیدان رجایی، باهنر، بهشتی و همه وزرا شهیدی که در سنگر خدمت با جامه خونین به لقاء حق شتافتند را گرامی داشت.
دکتر علوی با گرامی داشتن روز پزشک و یاد و خاطره پزشکان شهیدی که پا به پای رزمندگان در سالیان دفاع مقدس در خدمت به مجروحین جان خود را به کف گرفتند و زیر آتش بمباران ها به معالجه مجروحین پرداختند و بارها حضور شهادت طلبانه آنها را در لایه های خطوط نبرد شاهد بودیم، گفت: امروز پزشکان در عرصه دیگری آزمون شهادت طلبی را پس می دهند؛ در آزمون مقابله با بیماری کرونا در خدمت به هم میهنان حاضر و خود در معرض آسیب قرار می گیرند تا جان هم میهنان را نجات دهند.
وزیر اطلاعات گفت: دست ادب و سپاس به سینه می گیریم به محضر رهبر عزیز که جان باختگان این عرصه را به عنوان شهدای عرصه سلامت خطاب کردند و روح و احساس و انگیزه دیگری در خدمت به آسیب دیدگان بیماری کرونا به خدمت گذاران عرصه سلامت و به پزشکان و پرستاران عطا کردند.
وی گفت: خدا رحمت کند امام راحل را که فرهنگ شهادت را به عنوان فرهنگ حاکم بر جامعه، از خود آغاز کردند، آن زمانی که افرادی ایشان را از رفتن به سمت فیضیه برای حضور در جمع مردم منع می کردند فرمود: من را از مرگ می ترسانید؛ من از سرنیزه های شما نمی ترسم و با تمام قدرت راه خود را ادامه دادند و فرمودند من هم اکنون سینه خود را برای سرنیزه های شما آماده کردم ولی برای قبول زورگویی های شما هرگز و روح شهادت طلبی را امام راحل از خود شروع کردند، حاکمیت این روح بود که بستر را در جامعه برای برخاستن و انقلاب فراهم کرد که مسیر انقلاب با خون شهدا آذین بسته شده است.
دکتر علوی گفت: باید از دست اندرکاران بزرگداشت سومین کنگره شهدای وزرا و کارمند که با برگزاری یادواره ها، فضای شهادت طلبی بر وزارتخانه ها و ادارات ما همچنان حاکم کردند؛ قدردانی کنم و از همه عزیزانی که در سپاه حضرت محمد (ص) و بسیج ادارات و سازمان‌ها که این برنامه‌ها را در این شرایط فوق‌العاده برگزار کردند، سپاسگزاری کنم.
ایشان افزود: جامعه ما که همیشه با دشمنانی ضدانسانی، وحشی و درنده مواجه است به فرهنگ شهادت و شهادت طلبی نیاز دارد، برای این که بتواند با روح شهادت در مقابل دشمن ایستادگی کند و آن را ادامه دهد و پوزه دشمن را به خاک بمالد و پرچم پیروزی را به اهتزاز درآورد.
وزیر اطلاعات در ادامه به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران اشاره کرد و گفت: آن روزهایی که زمزمه پذیرش قطعنامه بود و با پایان یافتن جنگ، خیلی ها احساسشان این بود که جنگ تمام شد و دیگر شهید و شهادتی در کار نخواهد بود و فرهنگی که مردم را با روح شهدا پیوند می زد دیگر در کار نخواهد بود و ممکن است آرام آرام روح شهادت در مردم دچار فراموشی شود امام راحل دعا کردند؛ خدایا درب شهادت بر روی ما بسته نشود و خداوند این دعا را مستجاب کرد و شاهد شهادت عزیزانمان در عرصه های مختلف بودیم که اوج آن در دفاع از حریم اهل بیت بود.
دکتر علوی افزود: رازو رمز این دعا را امام راحل در جمله دیگری بیان کردند، ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد. آنچه باعث اسارت یک ملت می‌شود ترس از مرگ است وقتی ملتی از مرگ بترسد بهترین حربه دست زورگویان می‌افتد که با ترساندن او از مرگ سوار آن شوند و مقدرات آن را در دست گیرند و اراده خود را بر آنها تحمیل کند.
وزیر اطلاعات ادامه داد: سیدالشهدا (ع) در صحبتی با اصحاب در صحرای منا فرمودند شما این امکان را به ستمکاران دادید که بر منزلت و جایگاه شما تکیه بزنند و آنها سوار بر کار شدند. آنها در شهوات خود غرق هستند و کاری به کتاب خدا و احکام الهی ندارند ظلم به مردم می‌کنند.
چرا این ها مسلط شدند؟ حضرت فرمودند آنچه ستمکاران را بر آن جایگاه مسلط کرد فرار شما از مرگ بود. ملتی که از مرگ بترسد و فرار کند ستمکاران بر مقدرات آن حاکم می‌شوند.
ایشان خاطرنشان کرد: چسبندگی به زندگی دنیا، روح شهادت از انسان‌ها می‌گیرد و ترس را حاکم می‌کند و وقتی ملتی از مرگ ترسید راحت با تهدید ستمکاران تسلیم می‌شود.
آیت الله علوی افزود: اگر ملت ما در برابر بزرگترین قدرت های دنیایی تسلیم نشده است و با صلابت ایستاده، رمز و راز آن در شهادت است که مرگ خود و عزیزان خود را می پذیرد اما ذلت و تسلیم در برابر دشمن را نمی پذیرد.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه وقتی ترس از بین برود مقاومت به وجود می آید، ادامه داد: وقتی مقاومت به وجود آمد، عزت به وجود می آید. عزت هم قله هستی انسان است؛ انسانی که عزت داشته باشد همه چیز دارد که این سرمایه ای است که دست خدا است. انسانی که عزت خود را از دست دهد دیگر از همه چیز پست تر می شود بنابراین عزت از ره گذر مقاومت و مقاومت از طریق روح شهادت بدست می آید.
ایشان گفت: ائمه معصومین به ما این دید را دادند که حیات واقعی ما در شهادت و ذلت و مرگ واقعی شما در ذلت است. امیرالمومنین (ع) می فرماید زندگی شما در مرگ شهادت طلبی شما است و مرگ شما در زندگی ذلیلانه شما است. زنده باشید اما در زیر بار ذلت در واقع مرده اید اما با جامع خونین شهادت در دل خاک آرام بگیرید ولی زیر بار ذلت نرفته باشید زنده اید.
دکتر علوی گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) که این ایام متعلق به ایشان است می فرماید: مرگ همراه با عزت بهتر از زندگی همراه با ذلت است. قرآن اصولا انتخاب ذلت را از انسان مسلمان به دور می بیند و می فرماید پیامبر به کفار اعلام کند شما از ما انتظار دارید جز یکی از دو انتخاب خوب و زیبا را داشته باشیم. یا انتخاب مرگ شرافتمندانه یا انتخاب زندگی عزتمندانه. اما زندگی همراه با ذلت هرگز. انتخاب چنین چیزی از انسان مسلمان بدور است.
شما افزود: فرهنگ امام حسین (ع) وقتی در جامعه آمد، وقتی به جای ترس از مرگ روح عشق و علاقه به شهادت دمیده شد آن زمان دشمن با تهدید خود به چه می خواهد برسد. تهدید دشمن برای این که اراده یک ملت را متزلزل کند و تسلیم اراده او شوند. اما وقتی ملتی از مرگ نترسد، با تهدید های دشمن اراده اش متزلزل نشود، آن دشمن کاری نمی تواند انجام دهد. این که امام (ره) گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند به خاطر این ویژگی ملت ایران است که از تهدید به مرگ نمی ترسد.
دکتر علوی ادامه داد: این که رهبری بارها و بارها در شرایط حساس و پیچیده ابتدا خودش اعلام آمادگی برای شهادت و بعد آمادگی ملت را اعلام کردند و بعد فرمودند دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند به خاطر همین فرهنگ شهادت است. وقتی فرهنگ شهادت باشد یعنی دیگر از دشمنان کاری ساخته نیست.
وی افزود: انقلاب ما تداوم راه اباعبدالله (ع) است؛ لذا تا رسیدن‌ پرچم اسلام به دست صاحب ‌اصلی اش باید فرهنگ‌ شهادت در جامعه حاکم‌ باشد و داشتن این فرهنگ هم شامل همه، حتی مسئولان می شود. زیرا اگر روح شهادت در هر مسئولی وجود داشته باشد، پایش نمی لرزد و با زرق و برق های دنیوی آلوده نمی شود.
وزیر اطلاعات افزود: روح شهادت فرهنگ مقاومت را می سازد و فرهنگ مقاومت‌ ملتی را برابر دشمنان مقاوم‌ می‌کند؛ در دوران رهبری مقام‌ معظم رهبری (مدظله العالی) با دشمنی های بسیاری مواجه هستیم که در این رابطه اگر کوچکترین کرنشی در برابر استکبار می شد از انقلاب اسلامی و عزت‌ ما چیزی باقی نمی ‌ماند. این مقاومت را از فرهنگ‌ و خون شهدا داریم‌ که البته این هم از شهدای کربلا به ما رسیده است.

Comments are closed.