وزیر اطلاعات در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آیت الله سید محمد واعظ زاده خراسانی در مشهد

تاریخ بیانگر عزت نفس بالای علمای شیعه است.

حجت الاسلام سید محمود علوی روز جمعه (۸ بهمن ۹۵) در مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آیت الله سید محمد واعظ زاده خراسانی در مشهد با تسلیت فقدان این عالم گرانقدر افزود: به قول رسول مکرم اسلام (ص) فقدان و درگذشت یک عالم جبران ناپذیر است و خلائی را ایجاد می کند که پر نشدنی است چنانکه خسران ناشی از مرگ یک قبیله از فقدان یک عالم کمتر است.
وی عنوان کرد: نقش یک عالم از آن جهت اهمیت دارد که جامعه را در برابر آسیب های مختلف حفظ می کند.
وزیر اطلاعات با اشاره به روایتی از امام عسگری (ع) مبنی بر اینکه علما و فقهای مکتب شیعه مرزبانان مرزهای اعتقادی پیروان ما هستند که در ورای آن مرزها، مردم را از ابلیس و جنود او حفاظت می کنند، گفت: همواره علما در طول تاریخ و غیبت امام معصوم (ع) نقشی را ایفا کردند که ائمه (ع) انجام دادند.
حجت الاسلام علوی با بیان اینکه تشیع که تلقی اصلی و فهم طبیعی از اسلام است همواره از سوی قدرت های مسلط در تهدید بوده و برای نابودی آن تلاش شده، عنوان کرد: اسلام و مذهب شیعه به واسطه حضور و نقش ائمه و در دوران غیبت توسط علما حتی در زمان تنگناهای حکومت های ظالم، حفظ و حراست شده اند.
وی تاکید کرد: این تنگناها به قول امام صادق (ع) به حدی بود که بعد از شهادت امام حسین (ع) مردم شهامت مراجعه به اهل بیت (ع) را نداشتند و از ایشان فاصله گرفتند بجز چهار نفر از علما که با تدبیر امام سجاد (ع) به مرور مردم فرصت و جرات مراجعه یافتند و در پایان عمر آن حضرت، ۱۷۰ فقیه داشتند که بسیاری چهره های برجسته بودند.
وزیر اطلاعات افزود: امام سجاد (ع) دیوار خفقان را متزلزل نمود و سپس امام باقر (ع) در دوره خود ۷۰۰ شاگرد و بعد از آن حضرت امام جعفر صادق (ع) به روایتی تا چهار هزار شاگرد تربیت کردند.
حجت الاسلام علوی تصریح کرد: ائمه (ع)، مکتب تشیع و تلقی صحیح از اسلام اصیل را نجات دادند تا زمانی که دوران غیبت فرا رسید از این زمان نیز بار حفاظت از اسلام و مکتب اهل بیت (ع) بر دوش علما قرار گرفت.
وی افزود: فقهای شیعه نیز این تکلیف و رسالت سنگین را در طول تاریخ شیعه به خوبی انجام دادند از شیخ صدوق و کلینی تا شیخ طوسی تا محقق حلی، علامه حلی و شهید اول و ثانی و غیره همه همواره مشعل فقاهت را بر دوش گرفتند و مکتب فقهی شیعه را روز به روز بارورتر کردند.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه امام رضا (ع) راه احیای مکتب و مسیر ائمه (ع) و زنده کردن امر خود را در آن دانست که افراد علوم را فراگرفته و به مردم آموزش دهند زیرا زمانی که مردم زیبایی ها و آموزندگی های کلام ائمه (ع) را ببینند و با معارف ایشان آشنا شوند دنباله رو این مکتب می شوند.
حجت الاسلام علوی با تاکید بر اینکه امروز هر سخنی که آمیخته با آیات الهی، سیره نبی مکرم اسلام و آموزه های ائمه طاهرین باشد، نورانیت و اثر گذاری خاصی دارد.
وزیر اطلاعات تصریح کرد: امروز از جمله مصایب و معضلات جامعه این است که در تریبون ها و سخنرانی ها کمتر اثری از آیات و روایات اهل بیت و ائمه معصومین دیده و مباحثی که در آنها طرح و بیان می شود امر ائمه را احیا نمی کند.
حجت الاسلام علوی ادامه داد: به اقتضای مسئولیت خود سخنان بسیاری از چهره ها و سخنرانان را مرور می کنیم اما در آنها کمتر از آیات و روایات و معارف زیبای اهل بیت و کلام ائمه طاهرین که انسان را جذب خود می کند، بهره گرفته می شود و وقتی اینگونه عمل شد سخنان اثر و جاذبه خود را از دست می دهند.
وی با تاکید بر اینکه برای ترویج مکتب اسلام و تشیع باید جاذبه مذهب را روز به روز افزایش دهیم، گفت: بدین منظور باید مردم را با معارف و کلام اهل بیت (ع) پیوند دهیم که در طول تاریخ، علمای شیعه این وظیفه را ایفا و مجاهدت های بسیاری کردند تا چراغ هدایت روشن بماند و در این مسیر چه بسیار علمایی که جان خود را فدا کردند و تاثیر بر رواج تشیع، اسلام و کلام اهل بیت (ع) گذاشتند.
وزیر اطلاعات تصریح کرد: اگر در زمان غیبت علما نباشند که دعوت به امام زمان (عج) و دلالت بر وجود حضرت و از ایشان با حجت های الهی دفاع کنند کسی نمی ماند مگر آنکه از دین خداوند بر می گردد و آیت الله واعظ زاده خراسانی از مصادیق برجسته این بیان است.
حجت الاسلام علوی با بیان اینکه کارنامه علمای ما بسیار زیبا و درخشان است، عنوان کرد: امروز مکتب عظیم اهل بیت (ع) دارای یک بار علمی سنگین است و علمای ما همواره برای حفظ و صیانت از اسلام به استقبال خطر رفته و هیچ گاه برای بسط، نفوذ و تعمیق آن به هیج قدرت خارجی تکیه نکردند.
وی عنوان کرد: تاریخ بیانگر عزت نفس بالای علمای شیعه است، از شیخ فضل الله نوری تا آیت الله کاشانی، امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در برابر تهدیدها و دشمنان اسلام و مردم و قدرت های خارجی و داخلی ناصالح قد علم کردند و در این مسیر از همه چیز خود گذشتند.
وزیر اطلاعات افزود: علما حتی برای دفاع از اسلام در هر نقطه از کره زمین ایستادند و این مرزها هیچ گاه مانع از ایفای نقش ایشان نشده است چنانکه هر گاه خطری برای اسلام و جامعه اسلامی ایجاد شده، به درستی نقش خود را ایفا کرده و امکان سلطه استکبار را از بین برده و حتی خود را فدای این هدف کرده اند.
حجت الاسلام علوی ادامه داد: امام راحل قبل و بعد از انقلاب با کمال صلابت دشمن را راند و تهدیدهای آنها را به آنان بر گرداند و به آنان فهماند که انقلاب اسلامی ایران برخاسته از خون شهداست و هرگز در برابر آنان کوتاه نمی آید، مسیری که رهبر معظم انقلاب نیز دنبال کرده اند و نشان دادند، طمع بستن به این کشور نتیجه ای جز ذلت برای آنان ندارد.
وی تصریح کرد: تعامل مثبت و سازنده امری پذیرفتنی است اما اگر بخواهند روی اراده ملت ایران اثر بگذارند نخواهند توانست زیرا این اراده منبعث از فقه و فقاهت اسلام است.
وزیر اطلاعات در ادامه با اشاره به شخصیت علمی و فقهی مرحوم آیت الله واعظ زاده افزود: عظمت و جایگاه، دانش و بار علمی وی از بسیاری از شخصیت هایی که امروز در جایگاه فقاهت قرار دارند کمتر نبود اما شخصیت متواضعی داشت و با وجود نشست و بحث و مباحثه با علمای ۵۰ کشور در پی اجتهاد و دریافت مرجعیت نبود بلکه هر جا خلائی احساس می کرد حضور می یافت و در این راه شاگردان بسیار تربیت کرد و کتاب های فراوان و ارزشمندی تالیف نمود.
حجت الاسلام علوی با بیان اینکه در مجمع جهانی تقریب مذاهب هم دنیای اسلام وجود مرحوم واعظ زاده را در راس این نهاد بین المللی به عنوان وزنه ای شایسته می دانست که در جای خود قرار گرفته بود اما به دلیل روح پژوهشگری و تحقیق، از مسئولیت مجمع تقریب مذاهب جدا شد و سرانجام با سه صدقه جاریه دنیا را وداع گفت.
وی این صدقه های جاریه را که این عالم بزرگوار از خود به جای گذاشت آثار ارزشمند و ماندگار پژوهشی و شاگردان بسیار زیادی که تربیت کردند و کتابخانه ای عظیم که در سفر به ۵۰ کشور گردآوردی کرده و به پژوهشگاه آستان قدس رضوی اهدا نمود از جمله آنها دانست.
به گفته وزیر اطلاعات، مرحوم آیت الله واعظ زاده بخشی از اموال خود را وقف کرد که با درآمد آن کتابهای مورد نیاز محققان خریداری و این کتابخانه همواره غنی تر می شود.