⁠⁠⁣سخنان وزیر اطلاعات در مجلس (۱)

⁣وزیر اطلاعات:نگاه وزارت اطلاعات سلیقه ای و جناحی نیست

وزیر اطلاعات، نگاه این وزارتخانه را به نوع مسائل حرفه ای، کارشناسی و بدور از برخورد سلیقه ای و جناحی عنوان کرد و گفت: اخطار، هشدار و تذکر به کانال های تلگرامی بر برخورد سخت افزارانه اولویت داشته است.

دکتر سید محمود علوی برای پاسخ به سوال ۵۴ نماینده درمورد دستگیری تعدادی از فعالان رسانه ای و مطبوعاتی و ادمین ۱۲ کانال تلگرامی در جلسه علنی امروز – یکشنبه ۳۱ تیر ماه در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

آیت الله سید محمود علوی در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: وزارت اطلاعات به نوع مسائل حرفه ای و کارشناسی نگاه می کند و از این که خدای نکرده تمایلات جناحی، عواطف قومی و قبیله ای،گرایش های قومیتی بر مسائل کارشناسی سایه بیاندازد با تمام وجود جلوگیری کرده است.

وزیر اطلاعات افزود: دخالت دادن مسائلی غیر از کارشناسی و حرفه ای اعم از جناحی، قومی و قبیله ای یا صنفی می تواند طبیعت کار اطلاعاتی را دچار اشکال کند و به انحراف بکشاند.

علوی تصریح کرد: وزارت اطلاعات از اعمال مسائل جناحی و دیگر مسائل در کار اطلاعاتی استنکاف می کند.

وی درمورد مدیران کانال های تلگرامی یادآور شد: وزارت اطلاعات از همین موضع رفتار می کند، این وزارتخانه کار رصد و پایش رسانه های مجازی را وظیفه خود می داند و اطلاع رسانی و آگاه بخشی به موقع و مدیریت هوشمند فضا را در دستور کار خود قرار داده و با تقدیم کار پیشگیری بر برخورد کار خود را در این زمینه دنبال می کند، کاری که در همه کشورها معمول است.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: هیچ کشوری عرصه رسانه و فضای مجازی را تحت عنوان آزادی نمی گذارد بلکه چهارچوب های معقول و خردورزانه ای را معین می کنند که هم فعالان رسانه ای بتوانند در آن فضای محدود و مجاز کار خود را انجام دهند و هم از این که جامعه از حرکت های خارج از چهارچوب آسیب ببینند، جلوگیری کند.

علوی افزود: این شیوه باعث می شود از اصل موضوع غفلت نکنیم، برخورد با ریشه ها شود و برخورد با معلول ها نشود به مراتب هم کارساز تر و موثر تر از برخورد فیزیکی و حذفی با معلول هاست.

وی همچنین اظهار داشت: این وزارتخانه با این برآورد که اقدامات فیزیکی و حذفی در گام اول بدون تذکر و هشدار و اخطار قبلی چاره ساز نیست، همواره سعی کرده در این گونه موارد افرادی که ممکن است دانسته یا نداسته حرکتی را انجام دهند و محتوایی را تولید کنند که مخالف مصالح ملی باشد یا خدای نکرده تهدیدی برای امنیت ملی باشد به افراد تذکر بدهد، هشدار دهد و در مرحله سوم اخطار دهد و در صورتی که این اقدامات تاثیر نداشته باشد به برخورد سخت افزارانه بپردازد.

وزیر اطلاعات ادامه داد: خوشبختانه در وزارت اطلاعات برخورد سخت افزارانه نسبت به مجموع برخوردی که با کانال های تلگرامی و فعالان فضای مجازی داشته شاید یک در هزار یا یک در چند هزار نیست زیرا نوعا تذکرات و هشدارها دلسوزانه به فعالان مجازی اثر خود را گذاشته و دستگاه اطلاعاتی و امنیتی را از برخورد سخت افزارانه بی نیاز کرده است.

علوی تصریح کرد: امیدواریم که در آینده نیز همین روش را دنبال کنیم، طبیعی است با مدیرانی که در این سوال آمده نیز وزارت اطلاعات با همین رویه رفتار کرده است.

وی ادامه داد: هزینه تذکر، یادآوری و هشدار به افرادی که دانسته یا ندانسته رفتارشان به منافع و امنیت ملی لطمه می‌زند بسیار موثر بوده است.

وزیر اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات به مانند دکتری است که بیمار خود را به سرعت به اتاق عمل نمی‌فرستد، هر بیماری را به اتاق عمل نمی‌فرستیم، سعی می‌کنیم بیماران را با پماد، کپسول، قرص و هر دوای دیگر درمان کنیم و اگر کارساز نبود به ناچار بیمار را به اتاق عمل می فرستیم.

علوی ادامه داد: مسئول برخورد با مدیران کانال‌های تلگرامی سازمان اطلاعات سپاه است، اگر به مدیران کانال‌های تلگرامی قبل از دستگیری، تذکر و هشدار داده می‌شد و بعد توجهی نمی‌کردند و دستگیر می‌شدند ضرری متوجه نظام نمی‌شد اما وزارت اطلاعات نمی‌تواند برای سایر دستگاه‌های اطلاعاتی تعیین تکلیف کند، آنان نیز حتما دلایل کارشناسی خود را دارند و ما از آنان خواستیم تا نظرات کارشناسی‌شان را اعلام کردند و البته اختلاف نظر کارشناسی طبیعی است.