زیر اطلاعات گفت: تاکنون ۳۰۰ تیم تروریستی را کشف و نابود کرده و اعضای آنها را به هلاکت رسانده ایم.

آیت الله دکتر «سید محمود علوی» در نهمین دوره مجلس دانش آموزی با تأکید بر اینکه امنیت ما برای فرهنگ است نه بَر فرهنگ، گفت: وزارت اطلاعات در برابر دشمنان صلابت دارد و با قدرت با آن ها برخورد می کند ، اما دوست داریم مردم با شنیدن نام این وزارت، احساس آرامش کنند.

وی با اشاره به اینکه اسلام اهمیت خاصی برای جوانان قائل است، افزود: در احادیث ما جوان به عنوان عنصری برای خیر و سازندگی و نه تخریب شناخته می‌شود.

وزیر اطلاعات به بیان خاطراتی از حضور اثرگذار جوانان در دوران انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: اسلام تأکید دارد دانش آموزان همواره در مسیر رشد باشند، زیرا در سنین کودکی تا جوانی، علم ماندگار و همانند نقش روی سنگ و در بزرگسالی همانند نقش روی آب است.

دکترعلوی بیان داشت: هنوز شعرهای دوران کودکی را در خاطر داریم و در ذهنمان ماندگار شده است، عقل را باید توسط علم آبیاری کنیم و اجازه ندهیم تا خشک شود زیرا عقل مختص بشر و ویژگی ما است و ارزش ما به سایر موجودات در همین قوه تعقل است و هرچقدر عقل رشدیافته تر باشد، ارزشش بالاتر است.

وی ادامه داد: ما مسلمانان افتخار می‌کنیم که اولین آیات نازل شده بر پیامبران محتوای علم و دانش و فراگیری دارد و علم آموزی بر همگان واجب است و در حدیث نبوی نیز تأکید شده است که از گهواره تا گور دانش بجوی.

وزیر اطلاعات با تأکید بر این که برنامه های ما باید دانش بنیان باشند، گفت: ارزش عمل به آن است که کار برای خداوند انجام شود. در این صورت افراد درد دیگران را درک کرده و برای مرتفع کردن آن نیازها تلاش می کنند.

به گفته دکترعلوی، حرکت نمایندگان مجلس دانش آموزی در یک جامعه ۱۴ میلیونی دانش آموزی اثر گذار است، به عنوان مثال ،شما در یک بستر مناسب در انتخابات شرکت و رأی دادید و همدیگر را خراب نکردید و امید است دیگران هم از شما یاد بگیرند و در همه انتخابات با اخلاق و متانت همراه باشند.

وی ادامه داد: شما باید در درجه اول به دنبال تقویت خردورزی بروید زیرا جامعه رشد یافته به سراغ کارهای نادرست نمی رود، به عنوان مثال یک استاد دانشگاه کارهایی را که برای خودش نمی پسندد انجام نمی‌دهد، در حالی که شاید عیب نباشد، ولی برخی اعمال را در شأن خودش نمی‌داند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: وقتی فرهنگ جامعه طوری باشد که نوجوان ما احساس شخصیت کند، لازم نیست به او تذکر بدهند که چه کاری بکند و چه کاری نکند.

وی با بیان اینکه پیامبر اکرم (ص) نیز فرموده اند که هیچ کس را کوچک نشمارید، گفت: اسلام تأکید دارد افراد باید در جامعه شخصیت داشته باشند و محترم شمرده شوند و وزارت اطلاعات درکنار برخورد با کسانی که امنیت جامعه را به خطر می اندازند به دنبال آن است که مردم آرامش داشته باشند و شاداب و بانشاط باشند چرا که چنین جامعه ای فعال و پویا می‌شود و در عرصه ها مختلف رشد می‌کند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اسلام در همه جا و در قرآن، علم آموزی با خودسازی همراه است، خطاب به نمایندگان مجلس دانش آموزی اظهار داشت: نگاه جامعه دانش آموزی به شما منتخبان است و باید با تعاملی که با یکدیگر دارید از فرصت ها استفاده کرده با مهربانی و مودت، دلخوری ها را تبدیل به دوستی کنید و نباید این گونه باشد که دو نفر با عقاید مختلف سیاسی با یکدیگر دشمن باشند.

دکترعلوی با تاکید بر این که مجلس دانش آموزی فرصت خوبی برای تمرین دموکراسی است، گفت: باید ارزش های بومی را حفظ کنیم اما تعامل فرهنگی سازنده با دیگر جوامع داشته باشیم زیرا دشمن با هوشیاری و پیشرفت ما از سلطه بر کشور ما مأیوس می‌شود.