وزیر اطلاعات درباره آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده ایرانی در میرجاوه گفت: مرزبانان ربوده شده تا این لحظه در سلامت هستند و فعالیت‌های زیادی برای آزادی آنان توسط ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهی نیروی زمینی سپاه در ارتباط با ارتش پاکستان صورت گرفته است.

آیت الله دکتر سید محمود علوی امروز دوشنبه مورخ ۱۴ آبان ۱۳۹۷در حاشیه برگزاری هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: علاوه بر این، وزیر کشور نیز با همتای پاکستانی خود ارتباط گرفته و آنها هم اقداماتی را شروع کردند که امیدواریم مجموع این اقدامات موجب آزادسازی مرزبانان کشورمان شود.

وی همچنین درباره پیش‌بینی زمان آزادی مرزبانان ربوده شده گفت: تلاش‌ها در حال انجام است و امیدواریم نتیجه به زودی حاصل شود و چشم خانواده‌های این عزیزان به دیدن فرزندان‌شان روشن شود.

دکترعلوی همچنین در مراسم هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل که با حضور مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، با بیان اینکه پدافند غیرعامل در برابر دسیسه‌های دشمن از اولویت خاصی برخوردار است، اظهار داشت: پدافند غیرعامل یک مسئله ساده و پیش پا افتاده نیست بلکه کاملا علمی و دقیق است.

وی ادامه داد: شیوه‌های پدافند غیرعامل در بخش‌های نظامی، امنیتی، اطلاعاتی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی، رسانه‌ای و بازرگانی متفاوت از یکدیگر هستند و در هر بخش باید پدافند غیرعامل متناسب با همان بخش طرح‌ریزی شود.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه از نظر فرهنگ قرآن انسان در معرض تهدیدات گوناگونی قرار دارد، گفت: در برابر این تهدیدات، انسان گاه باید پدافند عامل و گاهی پدافند غیرعامل را به کار بندد و زمانی هم آفند را به کار گیرد که شیوه برخورد با دشمن را خودش مشخص می کند، گاه دشمن کارش تهاجم نظامی است که پاسخ مشخص است و گاهی هم از نرم افزارهای تهدید آمیز استفاده می کند و به دنبال حمله مستقیم نظامی نیست.

دکترعلوی اضافه کرد: گاه القاهای پی درپی است که از سوی دشمنان به کار گرفته می شود و می خواهد با وسوسه ما را به انجام برنامه های مورد نظر خود برساند یا آن طور که قرآن می‌فرماید شیطان به آدم و حوا با ادبیاتی خیرخواهانه گفت که از میوه ممنوعه بخورید، پس دشمنان گاهی با آدرس غلط دادن و تزیین کردن کار نادرست و یک عمل زشت نیز ما را وادار به انجام عملی به سود خود می کند.

وزیر اطلاعات با تاکید بر اینکه یکی از ضرورت های پدافند غیر عامل خودشناسی واقع بینانه است، گفت: با این کار می توانیم خود را در برابر دشمن تجهیز کنیم.

وی با اشاره به اینکه کسانی از دام دشمن رهایی می یابند که آگاهی عمیق و به عبارتی بصیرت دارند، اظهار داشت: از قدرت دشمن نباید بترسیم و با تمام توان و قدرت ملت مان باید دربرابر دشمن بایستیم.

دکترعلوی با اشاره به دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی گفت: این دشمنی به دلیل حقوق بشر، حقوق زنان و وجود حکم اعدام در قوانین ایران نیست این مسائل در کشور های دیگر مانند عربستان به شدت نقض می شود اما این دشمنی ها با آنها وجود ندارد. دشمنی آنها به دلیل استقلال سیاسی و نفوذ منطقه ای ایران است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه جنگ نظامی علیه ایران در استراتژی آمریکا قرار ندارد اظهار داشت: دشمنان استراتژی فشار با هدف فرسایش سرمایه ها را در دستور کار خود قرار داده اند زیرا می دانند با وجود این سرمایه ها ایران نفوذ ناپذیر است. آنها با بیان اینکه ایران از لحاظ نظامی تهدیدی برای جهان است می خواهند این سپر دفاعی را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند اما اصول پدافند غیر عامل این است که توان دفاعی را بالا ببرد.

دکتر علوی کاهش نفوذ منطقه ای ایران را هدف دیگر دشمنان انقلاب اسلامی دانست و افزود: داشتن سرمایه های چون حزب الله و محور مقاومت برای دشمنان ما قابل قبول نیست به همین دلیل در جامعه، چرایی دخالت ایران در سوریه و عراق و حمایت از این گروه ها را مطرح و گسترش می دهند.

وی وجود ولایت فقیه را مهمترین سرمایه انقلاب اسلامی ایران در برابر تهدیدات دشمنان نظام اسلامی دانست و گفت: دشمنان به دنبال آسیب رسانی به این اقتدار و این سرمایه عظیم هستند به همین دلیل با طرح موضوع و مسائل مختلف مانند چسباندن برچسب ضد ولایت به دوستداران واقعی ولایت فقیه، می خواهند عقبه ولایت را کاهش دهند.

وی سرمایه انسانی را یکی دیگر از سرمایه های انقلاب اسلامی نامید و گفت: با توطئه آمریکا و انگلیس و سرمایه عربستان سعودی می بینیم گروه های ضد انقلاب در خارج وارد فاز نظامی می شوند و به دنبال جذب جوانان ما هستند باید با این تهدیدات مقابله کرد. از سوی دیگر به دنبال ایجاد ناامنی اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران هستند ما باید حواسمان باشد و نگذاریم بجای مقابله با فساد به مقابله با سرمایه گذاران برویم.

وزیر اطلاعات توجه به نخبگان برای مقابله با تهدیدات هوشمند دشمنان را امری ضروری دانست و افزود: نباید بگذاریم دشمنان با جنگ روانی زمینه مهاجرت نخبگان را ایجاد کنند.

دکتر علوی ادامه داد: دشمن سعی می کند جریاناتی که نظام را باور دارند، را خارج از چارچوب نظام جلوه دهد تا آسیب پذیری آنها را بالا ببرد. باید بگذاریم تیم آبی و قرمز در زمین بازی که نظام برای آنها طراحی کرده فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه دشمن می خواهد امنیت اقتصادی را سلب کند گفت: باید به هوش‌ باشیم تا امنیت اقتصادی خدشه دارد نشود در عین حال نیازمند فعالیت اقتصادی عاری از فساد هم هستیم. فعالان فرهنگی و رسانه ای سرمایه هستند حتی اگر از ما نقد کنند. نباید نقد خود را نقد نظام بدانیم و‌نباید به جای نقد به تخریب و آبرو ریزی بپردازیم.

* ختثی کردن ۱۱ تیم تروریستی در ایام اربعین

وزیر اطلاعات افزود: حرکتی که نخبگان را دچار واگرایی و مهاجرت کند در پازل دشمن است و باید در مقابل آن هوشیار باشیم. امروز امنیت بی بدیلی در نظام وجود دارد که باعث‌شده در این مدت گذشته سربازان گمنام امام زمان(عج)۳۰۰ تیم تروریستی را منهدم کرده و در ایام اربعین هم ۱۱ تیم‌ تروریستی را در شهرهای مختلف را شناسایی کرده و زیر ضربه برده اند. امروز توانسته ایم بیش از ۹۵ درصد از اقدامات دشمن را خنثی‌کنیم.

دکتر علوی با اشاره به اهمیت پدافند غیر عامل گفت: پدافند غیرعامل توجه به زیر ساخت ها است. هیچ‌ حوزه ای در کشور نیست که نیازمند پدافند غیر عامل نباشد و این سازمان باید طراحی و لازم در این زمینه را داشته باشد و باید ضلع مدنی این سازمان پر رنگ تر شود و هر چه این جنبه پررنگ تر شود تاثیرگذاری آن بیشتر می شود.

وی افزود: پدافند غیرعامل باید به دنبال استفاده از ظرفیت های موجود باشد. حراست ها ظرفیت ارزشمندی است پدافند غیرعامل می تواند از آنها استفاده کند از موازی کاری و صرف هزینه جلوگیری کند. امروز با هدایت های رهبر انقلاب دشمن نا کام مانده است. امروز‌ با وارد کردن ضربه های مکرر بر دشمن جمهوری اسلامی از هر زمان بالنده تر و برای دشمن و هراس انگیز تر شده است.