راهبرد وزارت اطلاعات پیشگیری را بر درمان مقدم می داند/این وزارت ۳۰ گزارش راهبردی به مقامات عالی نظام ارائه داده است

دکترسید محمود علوی در نشست علنی روز (سه شنبه، ۲۷ آذرماه۱۳۹۷) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال جهانبخش محبی نیا، گفت: در مورد بخشی از سخنان وی باید بگویم جانا سخن از زبان ما می گویی اما در زمینه مسائل امنیتی آنچه در کمیسیون بدان اشاره شد ناظر به امنیت بود و مسائل دیگر را کمتر در بر می گرفت اما بیان وی امروز مقداری فراتر از محدوده سوالی بود که در کمیسیون مطرح کرده بود.
وزیر اطلاعات ادامه داد: شرایط امنیتی امروز ما متفاوت با سال های گذشته است و امروز با شرایطی مواجه هستیم که سرویس های امنیتی کشورهای همسایه و حتی کشورهای دوردست مستقیم علیه امنیت کشورمان وارد عمل شده اند.

وی افزود: از جریان های تروریستی و گروه های تروریستی با تمام وجود هم به صورت نقدی، هم کالایی، هم آموزشی حمایت تمام عیار می کنند، ما سال هایی را پشت سر می گذاریم که در سالیان قبل یکی از حامیان تروریست ها یعنی داعش دولت خودخوانده تشکیل داده بود و تروریست ها در حوزه این دولت خودخوانده از مراکز آموزشی مجهز مربوط به ارتش های عراق و سوریه بهره مند بودند و در آنجا آموزش می دیدند.

دکترعلوی یادآور شد: تروریست ها به اموال های عظیم ارتش های سوریه و عراق دست پیدا کرده بودند و سلاح و مهمات آن ها در اختیار تروریست ها قرار گرفته بود امروز هم اگر داعش زمین را از دست داده است اما اسلحه را از دست نداده است و سلاح را زمین نگذاشته است، پشتیبانی لجستیکی از گروه های تروریستی توسط سرویس های کشورهای همسایه با تمام معنا ادامه دارد و شرایطی را فراهم کرده اند که اگر قبلا تیم های تروریستی در جنوب شرق یا شمال غرب یا جنوب غرب کشور با یک پیکان وانت و چند اسلحه کلاشینکف وارد کشور می شدند امروز با ماشین های نوع شاسی بلند تیزرو و موتورهای قوی و اسلحه های تیربار و فشنگ های بسیار زیاد و یا حتی با توپ های ۲۳ میلی متری ضد هوایی وارد مرزهایمان می شوند و تعرض می کنند.

وزیر اطلاعات اظهار کرد: قبلاً آموزش هایی در حد آموزش های ابتدایی چریکی و یا نظامی می دیدند اما الآن به غیر از آن آموزش های اطلاعاتی هم می بینند که چگونه تماس ها و ارتباطات و رفت و آمدها و قرارهای خودشان را از دید عوامل و منابع اطلاعاتی پنهان کنند.

وی افزود: ما با چنین شرایط متفاوتی مواجه هستیم که مستقیماً سرویس رژیم صهیونیستی با تمام توان وارد عمل شده و تیم های تروریستی را ساماندهی می کند تا حمایت آمریکای جنایتکار و سرویس جریان های مختلف ضد انقلابی را به هم نزدیک می کنند و سعی در همگرایی و هم افزایی آن ها دارند و در سطح دنیا در یکی دو سال اخیر بیش از ۶۴ همایش و نشست و هم اندیشی بین جریان های مختلف قومی، ضد انقلابی برگزار شده برای اینکه چگونه ضعف مبارزه خود را با جمهوری اسلامی یکی کنند.

دکترعلوی تاکید کرد: طبیعی است که در این شرایط، شرایط متفاوت امنیتی به وجود می آید اما با این همه حساسیت ما در جمهوری اسلامی با مسئله امنیت چگونه برخورد کردیم آیا نسبت به اعتبارات دستگاه های امنیتی و وزارت اطلاعات توجه لازم را داشته ایم که وزارت اطلاعات بدون ابزارهای لازم، تکنولوژی جدید در عرصه کار اطلاعات به کار بگیرد و در زمینه رصد و اشراف اطلاعاتی کار خود را به نحو احسن انجام دهد.

وزیر اطلاعات بیان کرد: وضعیت بودجه ما همچون قبل تغییر نکرده ولی انتظارات تغییر کرده است، این طبیعی است که وقتی لجستیک و تجهیزات وزارت نامتناسب با حرکت و بسیج دشمن باشد ما با تهدیدها مقداری مشکل تر حرکت می کنیم.
وی عنوان کرد: با این حال وزارت اطلاعات از همان سال های اول با احصاء نقاط قوت و ضعف امنیتی فرصت ها و تهدیدها و برآورد مسائل کلان امنیتی، سند راهبردی امنیتی وزارت را تدوین کرده و بر پایه سیاست های اجرایی را تدوین کرده، برنامه های عملیاتی را طراحی کرده و کارنامه خود را بر این پایه برمبنای علمی به اضافه مهارت ها و تجاربی که طی سی و چند سال کار اطلاعاتی اندوخته، کار خود را تنظیم کرده است.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: هرسال وزارت اطلاعات تقویم امنیتی سال را تنظیم کرده و در اختیار مقامات کشور قرار داده که همواره مورد توجه قرار گرفته است، در این راهبرد وزارت اطلاعات پیشگیری را مقدم بر درمان قرار داده است و درمان را به عنوان آخرین راهکار و برخوردهای سخت افزارانه و به نوعی پلیسی را به عنوان آخر الدواء و اتاق عمل را به عنوان آخرین راهکار درمان قرار داده است، همچنین در زمینه علل و معلول های امنیتی به علت ها پرداخته، بیش از آنکه به معلول ها بپردازد و برای پیشگیری از چالش ها با پیش بینی چالش های امنیتی بیش از ۳۰ گزارش راهبردی در ۱۰ ماه گذشته در اختیار مقامات عالی نظام قرار داده است.

وی تأکید کرد: وزارت اطلاعات به خوبی نشان داده است که دارای هوشمندی پیش بینی حوادث امنیتی است و هشدار به موقع در عرصه ها است. ذکر مصادیق این موارد نیازمند فرصت بیشتری است که اگر در اختیار وزارت قرار بگیرد مشروحاً برای نمایندگان بیان خواهیم کرد.

دکترعلوی بیان کرد: در میدان مقابله با اقدامات امنیتی با توجه به توسعه حرکت تیم های تروریستی و بسیج دشمن که ما در چند سال قبل، سه ماهی یکبار یک تیم تروریستی را زیر ذره بین می بردیم اما در شرایط کنونی گاه هفته ای دو تیم تروریستی را شناسایی می کنیم و اقداماتشان را خنثی می کنیم، با این کار دامنه رصد و اشراف اطلاعاتی را بر تحرکات تیم های تروریستی و سرویس های پشتیبان آن ها گسترش دادیم.

وزیر اطلاعات افزود: ما در زمینه شکل گیری و علل شکل گیری تیم های تروریستی بررسی های لازم را انجام دادیم و تاکنون بیش از ۳۰۰ مورد تیم ها را شناسایی کرده ایم و اقدامات آن ها را شناسایی و به موقع زیر ضربه برده ایم و از اقدامات آن ها جلوگیری کرده ایم، در این هجمه همه جانبه تروریستی از شرق و غرب و جنوب کشور تنها مواردی که آن ها موفق شده اند همین چند موردی بود که آقای محبی نیا ذکر کرد که به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد و این در شرایطی است که در سال های قبل از خدمتگزاری این خدمتگزار شما و مردم در عرصه امنیت که نه این حمایت سرویس های امنیتی بوده و نه آن امکانات آموزشی بوده و نه این لجستیک و تدارکات بوده و نه این شرایط مساعد برای تروریست ها وجود داشته اما ما شاهد حوادثی یکی در مسجد امام علی (ع) زاهدان، یکی در مسجد جامع زاهدان و یکی در مسجد امام حسین (ع) چابهار و یکی که منجر به شهادت شهید شوشتری شد و یکی منجر به انفجار اتوبوس پاسداران شد، شهادت دانشمندان هسته ای، انفجار مهاباد و موارد دیگربودیم در شرایطی که تیم های تروریستی، وضعیت و امکانات فعلی را در اختیار نداشتند اما در شرایط کنونی وزارت اطلاعات موفق شده از هر ۱۰۰ اقدام تروریستی ۹۷ تا ۹۸ اقدام را خنثی کند و فقط یکی دو مورد موفق شده اند. در کجای دنیا تیمی که ۹۸ گل زده را و فقط یکی دو گل خورده را به عنوان تیم بازنده به حساب می آورند.

دکترعلوی بیان کرد: در مطالعات امنیت بین المللی کشورهای پیشرفته دنیا که از قوی ترین سرویس ها برخوردار هستند را همچون آلمان، فرانسه و آمریکا، ایران از نظر ناامنی در آخرین ردیف قرار گرفته است، شما در دنیا هیچ سرویس امنیتی را پیدا نمی کنید که ادعا کند می تواند مانع از ۱۰۰ درصد اقدامات تروریستی شود چرا که ممکن است برخی اقدامات از دست رفته و رخنه کند اما این مهم است که از چند اقدام یک اقدام رخنه می کند.

وزیر اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد: آنچه وزارت اطلاعات تاکنون انجام داده است و آقای محبی نیا هم در جریان آن قرار داشته و آن را تصدیق می کند توانسته موارد ضد امنیتی را به حداقل ممکن برساند و مقایسه آنچه بین سال های ۸۷ تا ۹۲ و آنچه بین ۹۲ تا ۹۵ اتفاق افتاده گواه بسیار خوبی بر این مدعا است.

همچنین دکترسید محمود علوی در نشست علنی روز( سه‌شنبه، ۲۷ آذرماه۱۳۹۷) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال کاظم جلالی در خصوص اعطای حق شهروندی به مقامات جمهوری اسلامی ایران و فرزندان آنها در پیوست برجام گفت: مسئله‌ای مطرح شده است که ذهنیت مردم را مخدوش کرده است، اگر اعطای حق شهروندی واقعیت داشته باشد، مشمئز کننده و به عنوان خائن به امنیت باید محاکمه شود.

وزیر اطلاعات در ادامه تأکید کرد: از اینکه چنین سوالی مطرح شد تا فرصت توضیح فراهم شود، تشکر می‌کنم اما امکان پاک کردن موضوعی خلاف به صورت صد درصد از ذهن مردم امکان‌پذیر نیست.

برای ادعای اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت مدرکی ارائه نشده است

وی بیان داشت: رویه در تمام جهان این است که وقتی فردی مطلبی را مطرح می‌کند باید برای آن دلیل داشته باشد نه اینکه اگر مسئولی آن را منکر می‌شود برای اثبات این کارش مدرکی ارائه دهد. در این باره گفته می‌شود دلیل و مدارکی وجود دارد اما می‌خواهند دلیل را در وقت مقتضی ارائه کنند. اعتقاد دارم اگر دلیل و مدرکی وجود داشت در این ۵ ماه ارائه می‌شد.

دکترعلوی با تأکید بر اینکه وزارت اطلاعات در روند مذاکرات هسته‌ای چه عمومی و چه خصوصی اشراف کامل داشته است، بیان داشت: وزارت اطلاعات تمام موارد و حواشی مذاکرات را در اسرع وقت به استحضار مقامات رسانده است حتی آن اتفاق که عراقچی قلم خود را به سمت مذاکره‌کننده آمریکایی پرتاب کرده بود را نیز گزارش داده‌ایم چه برسد به آن که مطلبی در خصوص اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت به مقامات داده شده باشد و آن را اطلاع‌رسانی نکنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه ریشه این خبر به تمام معنا بی‌اعتبار است، توضیح داد: کانال دروغ‌پرداز ناشر اکاذیب ضد انقلاب در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده است که ۲۸۰۰ گرین کارت در جریان مذاکرات هسته‌ای به طرف ایرانی داده شده است، خبر آنچنان بی‌پایه و اساس بوده است که هیچ رسانه‌ای آن را بازنشر نمی‌کند تا آن که در اسفند سال ۹۵ نشریه رژیم صهیونیستی آن را دوباره بازنشر می‌کند و مجدد هیچ رسانه ای به آن نمی‌پردازد.

مسئولان هر دو کشور ادعای اعطای گرین کارت را تکذیب کردند

دکترعلوی ادامه داد: یک سال و نیم پس از انتشار خبر کذب تیرماه سال ۹۷ مجدداٌ موضوع اعطای ۲۵۰۰ گرین کارت به مذاکره‌کنندگان ایرانی مطرح می‌شود و این بار تعداد اعطای گرین‌کارت کاهش پیدا می‌کند؛ آن زمان فاکس نیوز خبر را منتشر و ترامپ آن را توییت می‌کند و یکی از خبرگزاری‌های ارزشی آن را منتشر می‌کند. با انتشار این خبر مسئولان هر دو کشور موضوع را تکذیب کردند.
وزیر اطلاعات تأکید کرد: از مسئولان می‌خواهیم وقتی کانال دروغ‌پرداز ضد انقلاب مطلبی را مطرح می‌کند در نقل آن دقت کنید چرا که انتشار مطلبی که صحت ندارد آثار بسیاری بر جامعه دارد. فراموش نکنید عملیات روانی دشمن با جدیت تمام علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال آن است که جایگاه جمهوری اسلامی ایران بین افکار عمومی مخدوش شود و مطرح کنند مسئولان مصالح کشور را به ۲۵۰۰ گرین کارت مبادله کرده‌اند، ادامه داد: از سوی دیگر اعتماد عمومی مردم به نظام مورد هدف دشمن قرار گرفته است بنابراین باید هوشیار باشیم تا ناآگاهانه در زمین دشمن بازی نکنیم و اعتماد و به سرمایه اجتماعی نظام آسیب وارد نشود.
منبع : سایت خانه ملت (خبرگزاری مجلس شورای اسلامی )