وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، شامگاه جمعه مورخ ۲۳ آذر ۱۳۹۷ پس از دیدار با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان، گفت: تعامل بسیار خوبی بین سرویس های امنیتی و اطلاعاتی دو کشور ایران و آذربایجان برقرار است.

آیت الله دکترسید محمود علوی ، که به باکو سفر کرده است اظهار داشت: در طول پنج سال اخیر سرویس های امنیتی ایران و جمهوری آذربایجان روابط رو به گسترش ، مثبت و سازنده ای داشتند که امنیت پایدار را برای هر دو کشور به ارمغان آورده است.

دکترعلوی با اشاره به مراودات گسترده میان مسئولان دو سرویس امنیتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ، افزود: این دومین سفر من پس از تصدی پست وزارت اطلاعات به جمهوری آذربایجان است ، روسای سرویس های امنیتی جمهوری آذربایجان نیز تاکنون چندین بار به ایران آمده اند، در سطوح پایین تر نیز روسای سرویس های امنیت خارجی دو کشور بصورت مستمر با یکدیگر در ارتباط هستند .

وزیر اطلاعات، با اشاره به اشتراکات تاریخی ، مذهبی و زبانی بین مردم ایران و جمهوری آذربایجان ، گفت: این اشتراکات باعث می شود که امنیت دو کشور نیز به یکدیگر گره بخورد و به همدیگر مرتبط شود، بر این اساس سرویس های امنیتی دو کشور می بایست در جهت ایجاد امنیت با یکدیگر همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

دکترعلوی ، در ادامه اظهار داشت: تعامل خوب سرویس های امنیتی بر روابط دو کشور در سایر جنبه ها نیز اثر گذار بوده و احیاناً اگر فراز و نشیب هایی در روابط بوجود آمده ، سرویس های امنیتی سعی کرده اند ، این مسائل را مدیریت کنند و از اینکه چالش ها و تنش های احتمالی تأثیر منفی بر مراودات دو کشور بگذارد، جلوگیری کرده اند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد که تاکنون مقامات جمهوری آذربایجان با عقلانیت با مسائل برخورد کرده اند و بسیاری از مسائل را توانسته ایم حل کنیم .

دکترعلوی، در مورد محورهای همکاری مشترک سرویس های امنیتی دو کشور ، اظهار داشت: مبارزه با تروریسم جهانی، جرائم سازمان یافته و مقابله با قاچاق مواد مخدر و تبادل اطلاعات بخش اصلی همکاری و روابط سرویس های اطلاعاتی دو کشور را تشکیل می دهد.
وی افزود :سرویس های امنیتی و اطلاعاتی دو کشور ایران و جمهوری آذریجان پیش نویس قراردادی را در خصوص تحکیم روابط امنیتی دو کشور تدوین و آماده کرده اند که امیدواریم در این سفر این قرارداد امضا شود.

وزیر اطلاعات ،مذاکرات با الهام علی اف را ثمر بخش عنوان کرد و گفت: ملاقات صمیمانه ای با رئیس جمهوری آذربایجان داشتیم و در مورد مسائل مختلف امنیتی با ایشان صحبت کردیم.

دکترعلوی افزود: در این دیدار ، پیام دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان که در آن تأکید شده ‘امنیت جمهوری آذربایجان و امنیت جمهوری اسلامی ایران از یکدیگر تفکیک ناپذیر است ‘ را به ایشان رساندم .