سید محمود علوی

آیت الله دکتر سید محمود علوی در پنجمین نشست شورای اداری استان تهران امروز سه شنبه مورخ ۷ اسفند ۱۳۹۷ اظهار کرد:وقتی امام زمان (عج) زندگی حضرت زهرا را برای خود سرمشق قرار می‌دهند بی‌تردید ما هم باید از آن حضرت سرمشقی در زندگی‌مان قرار دهیم. زمانی که مروری بر زوایای مختلف زندگی حضرت زهرا داریم رفتارهای ایشان با پدر، همسر، مادر، فرزندانشان و حتی فرهنگی که بر خانواده حاکم کرده‌اند، آموزنده است.

وی ادامه داد: زمانی که حضرت رسول فدک را به نام حضرت زهرا کردند و با وجود آنکه فدک می‌توانست زندگی مردم مدینه را متحول کند چه برسد به زندگی حضرت زهرا، اما این اموال هم تاثیری بر زندگی ایشان نداشتند. همه اینها درس و آموزنده بزرگی برای ماست و ایشان تا توان داشتند به مردم خدمت کردند.

وزیر اطلاعات بیان کرد: فرصت باید برای خدمت به مردم باشد و ما موقعیت و مسئولیتی که در اختیارمان است باید برای حل مشکلات مردم استفاه کنیم. همچنین حضرت علی (ع) فرمودند کارگزاران و استانداران باید بدانند مسئولیت‌شان طعمه‌ای نیست که در اختیارشان است بلکه امانتی است که در اختیار آنها قرار دارد. همچنین مال مردم باید برای مردم به کار گرفته شود و امامت، حکومت،‌رهبری همه اینها اموال مردم است و باید برای مردم به کار گرفته شود.

دکترعلوی افزود: در فرهنگ اسلامی حکومت، امامت و رهبری برای مردم است نه آنکه به مردم است و تفاوت بنیادی اسلامی و دموکراسی در این است که دموکراسی حکومت را توسط مردم به مردم می‌داند اما اسلام حکومت غیر خدا را بر مردم نمی‌پذیرد و برای مردم می‌داند. در واقع حکومت در اسلام برای مردم است.

وی گفت:‌ وقتی حکومت برای مردم است متولیان حکومت باید بدانند این امانتی از سوی خدا در اختیار آنها بوده تا به نفع مردم به کار گیرند و تا می‌توانند به گره‌گشایی و حل مشکلات مردم بپردازند. از منظر قرآن مسئولیت‌ها امتحانی است که در اختیار مسئولان قرار می‌گیرد.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: امکانات مالی، اقتصادی و سیاسی باید در جهت مصالح مردم و گره‌گشایی مشکلات‌شان به کار گیرند نه آنکه در راستای هوا و هوس‌هایشان باشد و باید بدانیم خداوند در این مسئولیت هر لحظه ما را امتحان می‌کند. در واقع قرار گرفتن در مسئولیت یعنی در بوته آزمایش و امتحان هستیم. ما باید بدانیم آیا قیم مردم هستیم و قیم مآبانه با آنها رفتار کنیم یا خادم آنها هستیم و خدمتگزاران آنها هستیم. اگر متواضعانه، مهربانانه و خوش رفتارانه با مردم رفتار کنیم این نوع نگاه اسلامی است. ما باید بدانیم که مردم ولی نعمت ما هستند و این امر باید در واقعیت باشد نه شعار.

دکترعلوی افزود: اگر مردم در ۴۰ سال نبودند ما در کجای جمهوری اسلامی بودیم و ما هر چه داریم به لطف آقا امام زمان (عج) و حضور مردم است. ما باید دست ادب به سینه بگذاریم و بی‌منت به مردم خدمت کنیم. خدمت به مردم حق مردم است. اگر موفق شدیم یعنی حقشان را پس دادیم در غیر این صورت نباید این احساس را داشته باشیم و به آنها منت بگذاریم. مهربانی با مردم و خوشرفتاری با آنها سرمایه فناناپذیر مردم است. شاید با امکانات مالی نتوانیم دل همه مردم را به دست بیاوریم اما با خوش اخلاقی و خوشرویی می‌توانیم دل آنها به دست بیاوریم حتی اگر مشکلات‌شان حل نشود با دل خوش از شما جدا شود.

وی بیان کرد: تندی،‌حساب بردن و ترسیدن مربوط به مردم نیست ما خدمتگزار آنها هستیم. در فرهنگ اسلامی حتی امنیتی‌ترین نهاد هم نباید به گونه‌ای رفتار کنند که مردم از آنها بترسند بلکه این رعب و وحشت باید در دل دشمنان ایجاد شود.

وزیر اطلاعات گفت:‌ مردم به توان شما امید دارند و بر شما تکیه کرده‌اند این رعب را باید در دشمنان خدا بیفکنید و با مردم در نظام حکومت اسلامی به گونه‌ای رفتار کنید که خدمتگزار آنها هستید حتی دستگاه‌های امنیتی نامش هراس انگیز نیست بلکه آرام آور است و وای بر همکاران حراست یا وزارت که این چنین رفتار می‌کنند. آنها باید با آرامش امنیت جامعه را تامین کنند.امنیت خالی مورد نظر حکومت اسلامی نیست بلکه خیر در جامعه‌ای به وجود نمی‌آید مگر از رهگذر امنیت، شادابی، سرور و نشاط. اگر ما امنیت را برقرار کنیم اما روحیه افسرده باشد چنین جامعه‌ای نمی‌تواند به شکوفایی دست بیاید. آرامش می‌تواند جامعه را حرکت دهد. آرامش یعنی امنیت و نشاط.

دکترعلوی افزود: وقتی امنیت همراه با شادابی باشد فرهنگ، ایمان، اندیشه، علم و دانش رشد می‌یابد.

وی گفت:‌امروز ما در عرصه اقتصاد و امنیت با هجمه‌های بی‌امان دشمن روبرو هستیم. دشمن اقتصاد ما را هدف قرار داده تا امنیت را به چالش بکشاند. او با فشارهای اقتصادی آرامش را از ما می‌گیرد و امنیت جامعه را مختل می‌کند. در واقع اقتصاد و امنیت هدف دشمن بوده و دشمن برای چالش کشیدن آن تلاش‌هایی می‌کند. در واقع دشمن از اقتصاد و امنیت ما را با چالش روبرو کرده است و فشارهای مختلفی را به ما وارد می‌کند. مدیران کشور باید شبانه‌روز وقت بگذارند تا از حاد شدن شرایط عموم در چنین وضعیتی جلوگیری کنند و مشکلات را کاهش دهند.

وزیر اطلاعات اظهار کرد:‌ مسئولان باید دست به دست هم بدهند تا با هدایت و سکانداری ولی فقیه شجاع و مدبر ،کشور را از این پیچ تاریخی با همدلی و همگامی عبوردهند و دشمن را دست خالی به عقب نشست وادارند.

دکترعلوی بیان کرد:‌دولت روحانی ۵ سال و نیم است که کار را آغاز کرده است و از این سال‌ها ۴ سال و نیمش را اقدام به ثبات قیمت‌ها کرده است. قیمت‌های نان،‌گوشت و دیگر کالا و اقلام تا ۴ سال ثابت بود حتی نگذاشت دلار از ۴ هزار تومان هم بالا برود. در حالی که بخش هایی از مشکلات ناشی از نتیجه کار ترامپ و آمریکاست.

وی بیان کرد:‌آنها ما را متهم می‌کنند دولت روحانی مدیریت جهادی ندارد و نمی‌تواند مشکلات را حل کند. آنها اینچنین این تصورات را در مردم ایجاد می‌کنند که مشکلات‌شان ناشی از ناکارآمدی دولت است بنابراین مردم به خشم می‌آیند در برابر مسئولان قرار می‌گیرند، آستانه تحملشان پایین می‌آید و در نهایت روبروی هم قرار می‌گیرند که در این صورت به یاس و ناامیدی می‌رسند. حتی قرآن کریم می‌فرماید در برابر هم قرار نگیرید چرا که ابهت‌تان از بین می‌رود.

وزیر اطلاعات تصریح کرد:‌ اگر مردم در مقابل مسئولان قرار بگیرند به نفع ملت خواهد بود؟ کسانی که تریبون‌ها و رسانه‌هایی دارند توطئه های آمریکا را نفی می‌کنند و همه مشکلات را گردن ناکارآمدی دولت می‌اندازند. ترسیم چنین صحنه‌هایی به نفع آمریکاست و در این صورت وحدت ملی و انسجام ملی به هم می‌ریزد و هیچ نفعی برای کشور نخواهد داشت.

دکترعلوی گفت: آنها که چنین تفکراتی بین مردم قرار می‌دهند پس نباید شعار مرگ بر آمریکا سر دهند چرا که ما با این تصورات دقیقاً حرف آمریکا را می‌زنیم .من این چنین می‌گویم مگر عملکرد دولت مربوط به یک سال اخیر است؟ دولتی که ۴ سال قیمت‌ها را ثابت نگه داشت. رئیس‌جمهور نجابت به خرج می‌دهد شما بگذارید وحدت و انسجام برقرار باشد و انتظار مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) این است که مردم روبروی مسئولان و روبروی یکدیگر قرار نگیرند.

مسئولان باید متوجه نفوذی‌ها باشند و در برابر القائات و تحلیل‌های دشمنان ایستادگی کنند و با آنها همسو نشوند تا مردم در برابرشان بایستند و در نهایت روبروی هم بایستند و وحدت و انسجام ملی از میان برود.